Kpss Koçluğu olarak bu yazımızda öğrencilerimizin girmiş olduğu sınavlarda netleri arttırmanın yolları na ve nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair  tavsiyelerde bulunduk.

Sınavda bilmek kadar bilgiyi soru çözerken kullanabilmek de önemlidir. Çünkü çoğu öğrenci genellikle bu teknikleri uygulamadıkları için cevabı bildikleri halde birçok soruyu doğru olarak cevaplayamaz. Sınavdan sonra ise ‘’ Aslında 5-10 net daha fazla yapabilirmişim, bu cevapları biliyordum ama naısl kaçırdım hayret’’ derler.

Bu nedenle aslında sınavda insanların başına bela olan sorular bilmedikleri değil ( onları boş bırakırlar) bilip yapamadıkları sorulardır. Çünkü o soruları bilirsiniz ama teknik hatalardan dolayı yanlış yaparsınız. İşte buradaki teknikler, sizlerin netlerini artıracak ve bilgilerinizi doğru olarak kullanmanızı sağlayacaktır.

SINAVLARDA HANGİ DERSTEN BAŞLAMALIYIM? (SINAVLARDA NETLERİ ARTTIRMANIN YOLLARI)

Her şeyden önce sınavda, deneme sınavlarındaki alışkanlığınız neyse oradan başlamanız önemlidir. Bununla birlikte sizin için puan olarak hangi ders daha yüksekse kesinlikle o dersten başlamalısınız.

SORULARA NASIL KONSANTRE OLABİLİRİZ? (SINAVLARDA NETLERİ ARTTIRMANIN YOLLARI)

Size bir sınav için gereken en temel soruyu soruyorum. Sınavda hangi soruya odaklanılır?

Sınavda sadece çözdüğünüz soruya odaklanırsınız. Bir önceki soru veya ya da bir sonraki soru sizi o an için hiç ilgilendirmez. Çünkü sınavı birer soru birer soru yaparak kazanırsınız.

Sınavı bir bütün olarak görmeyin. Her bir soru sadece bir sorudur. Kaç soru yapmanız gerekiyorsa sınavı o kadar parçaya bölün. 100 soru varsa 100’e bölün ve her bir soruya ayrı ayrı konsantre olun, çünkü bütün sorular birbirinden bağımsızdır. Bir bütünü parçalara böldüğünüzde hem daha rahat olursunuz hem de daha konsantre olursunuz.

Konsantre olmanın anahtarı şimdi de olmaktır. Şimdi de değilseniz ya geçmiştesinizdir ya da gelecektesinizdir. O an sadece hangi soruyu çözüyorsanız o soruyu düşünmelisiniz. 5 dakika önce yapamadığınız soruları değil veya ilerideki görmediğiniz soruları değil, sadece o an ki soruya odaklanmalısınız.

Sınavda bir çok bölümün kolay sorulardan oluştuğunu unutmayın. Öğrencilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri sanki o sınavın tüm soruları zor çıkacakmış gibi oluşturdukları algıdır. Tüm sınavlarda bütün soruların sadece %20 lik kısmı zor sorulardan oluşmaktadır. Bu nedenle sınavda kolay sorularında olacağını düşünmelisiniz. Bu da sizi sınava hazırlık sürecinde daha rahat hissettirecektir.

Önemli olan sürekli sınavı veya alacağınız puanı düşünerek strese girmek değil, hedefe ulaşmak için yapacağınız çalışmalardır. Sadece derslerinize konsantre olmalı ve sınavda da daha önce çözdüğünüz soruların benzerlerini çözeceğinizi unutmamalısınız.

ŞIKLARI SONUNA KADAR OKUYUN(SINAVLARDA NETLERİ ARTTIRMANIN YOLLARI)

Şıkları kesinlikle sonuna kadar okumanız gerekmektedir. İlk gördüğünüz cevabı direk işaretlemeyin.  Soruyu okurken önemli yerlerin altını çizmeniz ise size cevaplara ulaşmanızda faydalı olacak bir yöntemdir. Bu nedenle kararsızlık yaşadığınız bir soruda tekrar soruyu okumak yerine sadece altını çizdiğiniz kısımları okuyarak cevaba ulaşacak ve daha az süre de doğru sonuca ulaşacaksınızdır.

Her zaman sorunun ilk cümlesini ve son cümlesini dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Çoğu soruda en önemli bilgiler en başta veya özellikle en sonda verilmektedir. Sizler de bunlara dikkat edebilirsiniz.

Problem sorularında ise her bir bilgiyi, işlemi yazarak yapmalısınız. Kendinize çok güvenip zihninizden yapmaya çalışmayın. Yapacağınız en ufak bir hata o soruyu yanlış yapmanıza neden olacak ve sizi binlerce kişinin gerisine atacağını unutmayın. Bu yüzden matematik sorularında her işlemi yazarak yapmalısınız.

SORU ÜZERİNDE FAZLA VAKİT KAYBI (SINAVLARDA NETLERİ ARTTIRMANIN YOLLARI)

Bir soru üzerinde soruyu okuyup cevaplara geçtikten sonra doğru cevabı bulamıyorsanız soru üzerinde inatlaşmayın. Hemen diğer soruya geçerek ilerleyin. Ben bu soruyu mutlaka yaparım diye soru üzerinde fazla vakit kaybı size en büyük zararı vererek sürenizden çalacaktır. Diğer soruya geçtiğiniz takdirde ise o bölümün soruları zamanında bitirecek ve kalan zamanda ise yine yapamadığınız sorulara uğraşmak için vaktiniz kalacaktır.

Ne olursa olsun hiçbir soruya ön yargılı yaklaşmayın. Ben bu soruyu yapamam diye düşünmeyin. Unutmayın daha önce o soru benzerlerinden bir çok kez çözdünüz ve yine çözebilirsiniz.

Soru köklerine dikkat edin. Özellikle Türkçe sorularında soru kökündeki ‘’değildir’’ ‘’çıkarılmamıştır’’ ifadelerini öğrenciler o an ki heyecan ile yanlış okumakta ve soruyu yanlış yapmaktadır. Sizler bu hataya düşmeyin. Her bir soru kökünde dikkatli olarak sorulara yaklaşın.

Kpss deneme analizi nasıl yapılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere sınavlarda en çok dikkat etmeniz gereken hususlara ve netlerinizi nasıl arttırabileceğinize dair tavsiyelerde bulunduk. Kpss Koçluğu olarak ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz..

 

KPSS KOÇLUĞU

DAİMA İLERİ !