KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR  .Bu yazımızda detaylı tavsiyeler verip öğrencilere detaylı öneriler sunarak stratejilerini belirlemelerini sağlayacağız.

Kpss a grubu ülkemizin en önemli ve en zor sınavlarından biridir. Kpss a grubu sabır, emek ister. İlk başta kendinizi bu sürece psikolojik olarak hazırlamalısınız. Kpss a grubu öğrencilerini yıpratan derslerin, konuların zorluğu değil uzayan süreçtir. Motivasyonunuzu üst düzeyde tutarak sürece yaymanız çok önemlidir.

Kpss a grubu çoğunlukla iibf mezunlarının üst düzey memurluklar için girmiş oldukları sınavdır. GY- GK derslerinin yanında Maliye, Muhasebe, İktisat, Hukuk dersleri başta olmak üzere birçok dersten sorumlusunuz. Peki tüm bu derslere nasıl çalışılmalı? Kpss a grubuna nasıl hazırlanılır? KPSS A GRUBUNA NASIL ÇALIŞILIR ? Öğrencilerin en çok yaptığı hatalar neler?  Kpss a nasıl çalışılır ? 1 yılda iyi seviyeye gelmek için neler yapılmalı? Tüm bunları inceleyip tavsiyeler- öneriler sunacağız.

KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR?

Öncelikle KPSS A GRUBU için 2018 sayısal verilerini belirtip zihninizde belirli bir şablon oluşturalım. Daha sonra ise her ders için ayrı ayrı detaylı tavsiyeler, öneriler sunacağız.

Ösymnin açıkladığı verilere göre 2018 KPSS A GRUBU sınavına yaklaşık 100.000 aday katılmıştır. Her bir ders için 40 sorunun sorulduğu sınavda hukuk dersinin ortalaması 12.5, İktisat dersinin ortalaması 9.2, Maliye dersinin ortalaması 11.7, İşletme dersinin ortalaması 7.8, Muhasebe dersinin ortalaması 9.5 olmuştur. Standart sapmalara baktığımızda ise Hukuk 8.3, İktisat 6.5, Maliye 8.0, İşletme 3, Muhasebe 6.5 olmuştur. Görüldüğü gibi 2018 kpssde katsayısı en yüksek ders hukuk ve maliye dersleri olmuştur. Yani en çok puanı maliye ve hukuk dersi getirmiştir. Genelde ise katsayısı en yüksek dersler hukuk ve iktisat olmaktadır. 2019 KPSS A GRUBU nasıl hazırlanmalı dan önce adayların tüm bu verileri bilerek bilinçli bir şekilde yola çıkmaları gerekmektedir. Şimdi KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR buna bakalım.

Kpss A Grubu dersleri, dershanelerde genellikle ekim ayı içerisinde başlamaktadır. Eğer sizde bir dershaneye yazıldıysanız ders çalışmaya başlamak için sakın dershanenin açılmasını beklemeyin. Özellikle temeli zayıf olan öğrenciler bir an önce çalışmaya başlamalı ve temel kazanarak dershaneye daha iyi seviyelerde başlamalıdırlar.

KPSS a grubu ortalama sizden %60 başarı ister. GY-GK kısmında 70 netler yaptığınızda ve alanda da yarı yarıya yaptığınızda çok rahatlıkla 80 puan ve üzerine çıkabilirsiniz. Bu yüzden öncellikle çok zor algısından kurtulup psikolojinizi buna göre hazırlamalısınız.

Şimdi en çok kullanacağınız p48 puanının ağırlıklarına bakalım.

KPSSP48

Genel Yetenek: 0,10

Genel Kültür: 0,10

Hukuk: 0,20

İktisat: 0,20

Maliye: 0,20

Muhasebe: 0,20

Görüldüğü üzere P48 puan türünde her dersin önemi büyüktür. Bu yüzden gy gk dersleri dahil tüm derslere aynı önemi vermelisiniz.

KPSS A GRUBU MALİYE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Öncelikle konu ağırlıklarına bakalım. Maliye dersinde soru sayısı 40 süre ise 50 dakikadır.

Maliye Teorisi %10

Kamu Gelirleri %15

Kamu Giderleri %15

Kamu Borçları %15

Bütçe %15

Vergi Hukuk %15

Maliye Politikası %15

Kpss hazırlık döneminde a grubu adaylarının özellikle maliye dersini ilk başta konu-soru olarak bitirmeleri bir avantajdır. Gerek iktisat, hukuk gibi fazla konu bulunduran dersler olması sebebi ile gerek çabuk anlaşılır olması sebebi ile ilk bitirilen derslerin başında gelmektedir.

Maliye dersine çalışan çoğu aday maliye de belirli netlerin üstüne çıkmaktadır. Burada diğer adayların daha da önüne geçmeniz için özellikle maliye politikası, vergi hukuku gibi çok karıştırılan veya çoğu adayın yapmış olduğu hatalardan biri olan konu elemeyi yapmayıp bu konulara özen göstermeniz gerekmektedir.

MALİYE DERSİ GENEL TAVSİYELER

Maliye bölümü mezunu iseniz maliye dersinde rahatlıkla üst netlere çıkabilirsiniz. Maliye bölümü mezunu olmayan veya bu dersi çok az gören öğrenciler ise ilk başta tedirginlik yapmadan, önyargıdan uzak bir şekilde bu derse çalışmaya başlamalıdır. İlk konularda öğrenilecek bol isim olduğundan ilk konu çok zor diyerek vazgeçmeyin. Emin olun maliye dersi en kolay derslerin başında gelmektedir. Kendinize güvenerek çalışmaya devam edin. Her geçen ay daha iyi olacağınızı ve öğrenmenin bir süreç olduğunu unutmayın.

Kpss hazırlık döneminde a grubu sınavında adayların özellikle maliye dersinde düşük net yapma veya soru kaçırma gibi alternatifleri olmamaktadır. Dolayısıyla bir soru ile binlerce kişinin önüne geçilebilecek böyle sınavlarda her soru önemlidir.

Maliye dersinde yüksek net yapmak isteyen adaylar özellikle bütçe, borçlanma, maliye politikası, vergi sistemi ve vergi hukuku gibi konulara ayrı önem vererek çalışmalıdır.  Kpss a grubu adaylarının maliye dersi için yüksek net hedefi koymaları gerekmektedir.

Adaylar, maliye dersinde çıkmış sorulara ağırlık vererek konu bütünlüğünü sağlamalıdır. A grubunda çok kaynaktan ziyade az ama etkili kaynaklar her zaman öğrenciyi hedefe götürmüştür.

Kpss maliye soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR – MUHASEBE

KPSS A GRUBU MUHASEBE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Kpss muhasebe soru sayısı 40 süre ise 50 dakikadır.

Kpss A Grubu Muhasebe Soru Dağılımı

Genel Muhasebe %70

Mali Tablolar Analizi %20

İhtisas Muhasebesi (Maliyet Muhasebesi, Yönetim Muhasebesi, Denetim,tms) %10

Bu resmi veriler sizi hiçbir zaman yanıltmasın. Maalesef ösym yaptığı alan sınavlarında kendi açıkladığı verileri bazı zamanlar uymamaktadır. Örneğin bazı yıllarda maliyet muhasebesi kısmından çok fazla soru çıkarken bazı zamanlarda denetim-tms kısmından çok fazla soru çıkmaktadır. Bu yüzden her konuya aynı önemle çalışmanız gerekmektedir. Özellikle genelde muhasebe dersinin son zamanlarında görülen mali tablolar analizi ve Türk Muhasebe Standartları konusunu elememelisiniz. Yüksek net yapmak istiyorsanız son günler bu iki konuya ağırlık verebilirsiniz. Muhasebe dersinde yüksek net yapan öğrencilerimizi analiz ettiğimizde bu iki konuyu iyi yaptıklarını görmekteyiz.

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda süre sıkıntısı yaşamazken özellikle 2017 sınavı ile birlikte sorulan 40 soruya 50 dakika süre verilmesinden dolayı bir çok aday yetiştirmekte zorlanmış, süreden dolayı heyecanları daha fazla artmış ve yapabilecekleri soru sayısının altında yapmıştırlar. Özellikle kpss a grubu sınavlarına ilk defa hazırlanan öğrenciler buna dikkat etmelidir.

Muhasebe dersinde hazırlık döneminde adayların en çok yaptığı hataların başında soruları çözerken süre tutmamaları olmuştur. Böylelikle adaylar hız kazanamamış ve sınavda kötü sonuçlar almışlardır.

Alan sınavları için piyasada bulunan çoğu kpss kitapları %70 oranında aynı ve baskı hataları ile dolu olmakta bu da öğrencileri bu zor yolda daha da sıkıntıya düşürmektedir. Özellikle kpss a grubu sınavı gibi telafisi zor olan sınavlarda adaylar çalıştıkları kitaplara çok dikkat etmelidir.

MUHASEBE DERSİ NE ZAMAN BİTİRİLMELİDİR?

Muhasebe dersini maliye dersinden sonra bitirmeniz sizin için her zaman avantaj olacaktır. Böylelikle muhasebe-maliye ikilisini tekrar edip soru çözerek ilerletirken kalan zamanınızı ise iktisat ve hukuk derslerine ayırabilirsiniz.

Muhasebe konularınız bittiğinde muhasebe ders denemeleri çözerek zamanla daha iyi netler yapmaya başlarsınız. Böylelikle hem süreye dikkat eder, hem de genel tekrar yapmış olursunuz.

Muhasebe dersinde her yıl 4-5 adet çıkmış sorulardan soru gelmektedir. Adayların bu yüzden çıkmış soruları sınava kadar en az 2-3 defa çözmeleri gerekmektedir. Çıkmış soruları çözerken özellikle tms-denetim kısımlarını ihmal etmemeli, bu bölümlere de aynı önemi vermeleri gerekmektedir. Muhasebe dersinde diğer bir hata ise çıkmış soruları çözerken ezber yöntemi değil bizzat mantığını anlayarak, algılayarak çözmeniz gerekmektedir. Ezberlediğiniz zaman çoğu yerde o soruyu gözünüz kapalı cevabı söylersiniz çünkü soru ve şıklar aynıdır fakat sınavda bir benzeri geldiğinde yapamazsınız. Bu yüzden her sorunun mantığını öğrenerek çözmelisiniz.

MUHASEBEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Bu derste doğru yapmanız yeterli değildir. Mutlaka doğruyu hızlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bir soruyu 10 dakikada çözmek doğru bir yöntem değildir. Hız kazanmak için özellikle muhasebe denemelerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Maalesef yine piyasada baskı hatası olmayan kpss a grubu denemesi bulmak çok zordur. Alacağınız denemeleri ve kitapları önceden incelemesiniz. Muhasebe konularını bitiren adaylar özellikle süre tutarak  deneme çözmeli ya da süre tutarak çıkmış soruları tekrar tekrar çözmelisiniz.

Muhasebe dersine yabancı olan adaylar, ilk başlarda konuyu borç-alacaklının ne demek olduğunu iyi anlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde konular oturmaz ve her geçen gün daha fazla zorluk çekmeye başlarsınız. Dershanedeki bazı hocalar muhasebe dersini en temelden anlatıyorum deyip anlatmaya başlarlar fakat en baştan başlamazlar. Çünkü dershaneye o dersi hangi tarihte bitireceği üzerine anlaşma yapmıştır. Bu yüzden muhasebe dersine yabancı iseniz mutlaka bu ders üzerine yoğunlaşın. Muhasebe size ilk başta çok zor gelecektir fakat temel konuları oturttuğunuzda basit olacağını unutmayın. Hiçbir ders veya konu zor değildir sadece o ders-konu için yeterince emek verilmemiştir.

MUHASEBE DERSİ GENEL TAVSİYELER

Bu derste diğer adayların önüne geçmek için yapmanız gereken en önemli hazırlıklardan biri ise tek düzen hesap planını öğrenmektir. Belirli aralıklarla bu tabloya çalışmalı, hesapları kodları ile birlikte öğrenmelisiniz. Bu durum size sınavda hız kazandırdığı gibi kısa yolla işlemler yapma imkanı da verecektir. Sınav anında heyecanınız ister istemez artacaktır ve bu gayet doğaldır. Size verilen süreyi daha verimli ve stratejik kullanmak istiyorsanız mutlaka hesap planını öğrenmelisiniz. Hesap planını bildiğinizde sınavda bir çok şıkkı eleyebilir veya bir çok soruyu kısa bir sürede yapabilirsiniz. Bu da size vakit kazandırarak diğer zorlandığınız sorulara bakmanızı sağlayacaktır.

Son 3 ay kala ise tg denemelerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Tg denemeleri özenle hazırlandığı için sınav formatına daha yakındır  ve size daha doğru sonuçlar gösterecektir.

Muhasebe dersinde çıkmış sorular, tek düzen hesap planı  ve denemeler dışında başka bir kitaba yönelmenizi doğru bulmuyoruz.

Kpss muhasebe soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR – HUKUK

KPSS A GRUBU HUKUK DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Kpss a grubu öğrencilerin gireceği sınavlardan katsayısı en çok olan derslerin başında hukuk gelmektedir. Bu derste yapacağınız yüksek netler sizleri sıralamada çok ileri atmaktadır.

Hukuk dersi sözel ve bir çok dersi içinde barındırdığı için bir çok kpss a grubu öğrencisi tarafından bazı hukuk dersleri elenmekte ve öyle hazırlanmaktadırlar. Yapacağınız en büyük yanlışlardan biri bu olmaktadır. Hiçbir dersi elemeden her derse önem vererek ilerlemelisiniz. Sizler için 1 doğru cevabın bile çok kıymetli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

KPSS A GRUBU HUKUK SORU DAĞILIMI

Anayasa Hukuk %10

İdari Hukuk ve İdari Yargı %15

Ceza Hukuku %15

Medeni Hukuk %15

Borçlar Hukuk %15

Ticaret Hukuk %15

İcra İflas Hukuk %15

Hukuk dersinde sıralama çok önemlidir. Dersleri sırası ile örneğin anayasa-idari-ceza hukuku şeklinde çalıştığınızda konu ve anlam bütünlüğünü sağlayacak ve konular daha iyi oturacaktır.

Hukuk dersi sözel bir ders olduğundan dolayı öğrenciler çok çabuk unutmaktadır. Bu yüzden hukuk konuları zamana yaymanız sizlerin yararına olacaktır. Bitirdiğiniz her bir hukuk dersini belirli aralıklarla tekrar ederek unutmamanızı sağlayabilirsiniz.

İlk başta öğrencilerin gözüne zor gelen hukuk sınavında özellikle çıkmış soruları açıklamaları ile birlikte çalıştığınız zaman ve tekrarlarınızı aksatmadığınızda gayet güzel sonuçlar alırsınız.

Hukuk dersine dönem için de çalıştığınızda sürekli anlamadığınız yerleri, karıştırdığınız en önemli yerleri ayrı birer kağıtlara yazarak sınavdan 2 gün önce o kağıtları tekrar etmeniz size sınavda en az +3 net kazandıracaktır.

Hukuk dersi adaylara ilk başta çok yoğun gelmektedir fakat aksatmadan ilerlediğinizde görmüş olacaksınız ki bir çok soru birbirine benzer olacaktır. Hukuk dersinde bir önemli husus ise yapılan anayasa değişiklikleridir. Özellikle a  grubu adayları bu anayasa değişikliklerine çok dikkat etmelidir. Kpss’de veya kurum sınavlarında mutlaka bu sorularla karşılacaksınız.

 

Hukuk soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

 

KPSS A GRUBU NASIL ÇALIŞILIR – İKTİSAT

KPSS A GRUBU İKTİSAT DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Kpss a grubu öğrencilerinin en çok zorlandığı derslerin başında gelen iktisat dersinde 40 soru çıkacaktır. Süre olarak yine iktisat dersi için süreniz 50 dakikadır.

Bilen öğrencilerin çok rahat yaptığı bilmeyen öğrencilerin ise büyük sıkıntı çektiği iktisat dersini matematik dersi gibi düşünebiliriz. Yani birden değil zamanla oturan bir derstir. Bu yüzden öğrenciler iktisat dersini sezonun başından itibaren çalışmaya başlamalı ve kendileri güncel tutmalıdırlar.

İktisat dersinde özellikle tüm konuları bitirdikten sonra bir ay bile ara verdiğinizde çoğu önemli yeri unutmuş olursunuz. Bu yüzden düzenli aralıklarla tekrar yaparak sınava kadar ilerlemelisiniz.

Yüzdelik olarak konu dağılımı ;

İktisadi Doktrinler Tarihi %5

Mikro İktisat %30

Makro İktisat %25

Para-Banka-Kredi %10

Uluslararası İktisat %10

Kalkınma-Büyüme %10

Türkiye ekonomisi %10

Soru dağılımı olarak ise:

Mikro: 12 Soru

Makro: 10 Soru

Para-Banka: 4 Soru

Uluslararası İktisat: 4 Soru

Kalkınma-Büyüme: 4 Soru

Türkiye Ekonomisi: 4 Soru

İktisadi Düşünceler Tarihi: 2 Soru

Kpss a grubu öğrencilerin en büyük hatalarından biri bazı dersleri elemeleridir. Özellikle iktisat dersinde son dörtlü kısmı elemek sizin için büyük hata olacaktır. Şüphesiz elediğiniz bir derste çıkan kolay soruyu bile yapamayacaksınız.

Diğer yandan iktisat dersine çalışırken bir bütünlük içinde çalışmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Öncelikle mikro iktisat dersini daha sonra makro iktisat dersini en sonunda ise kalan kısımları halletmeniz siz de konu bütünlüğü sağlayacak ve dersi daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. Mikro iktisat dersini bitirip makro iktisata başladığınızda mikro iktisadı tamamen bırakmamalı belirli aralıklarla tekrar ederek ilerlemesiniz.

KPSS İKTİSAT GENEL TAVSİYELER

Özellikle ilk defa kpss a grubu sınavına hazırlanan öğrencilerin ana kaynağı çıkmış sorular olmalıdır. İlk defa konulara çalışırken çıkmış sorular ile desteklediğinizde konuların daha iyi oturduğunu görürsünüz. Konular bir defa bittiğinde ise çözümlü kitaplar ile sürekli belirli sayıda soru çözerek ilerlemelisiniz.

Kpss a grubu iktisat soru dağılımında iyi bir ortalamayı yakalamak isteyen öğrenciler mikro ve makro iktisat kısımlarına daha ağırlık vermelidir. Gerek sınavda bu alanlarda daha çok soru çıkmasından gerek kurum sınavlarında da bu alanlardan çok soru gelmesinden dolayı mikro ve makro iktisat kısımlarını iyi öğrenmeniz sizi diğer adayların önüne geçirecek en büyük etkenlerden biri olacaktır.

Anlayamadığınız veya oturtamadığınız konuları özellikle grafikleri ise her gün yeni bir kağıda yazarak, çizerek çalışmanızı tavsiye ederiz. Örneğin tam rekabet piyasası konusunu anlamadınız. Her gün önce kitabınızdan o konuyu çalışıp arkasına beyaz bir kağıda grafiğini çizerek yanına o konu ile ilgili bütün bildiklerinizi yazmalısınız. Daha sonra ise yazdığınız kağıdı ve kitabınızı karşılaştırarak hangi kısımları yazmadığınız veya unuttuğunuzu görebilirsiniz.  Böylelikle o konular zor olmaktan çıkacak bilinçaltınız da yer edecektir. En önemlisi ise tekrarları aksatmamanızdır.

İktisat soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/PyUGSBeMU0k” alignment=”center” width=”1100″ height=”580″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]
KURUM SINAVLARINA NASIL HAZIRLANILIR?

Kpss a grubu öğrencileri kpss sınavından sonra da ara vermeden, derslerden soğumadan çalışmaya devam etmelidir. Unutmayın sizin için kpss sadece hedefe giden ilk adımdır. Esas yolculuk o sınavdan sonra başlamaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kpss a grubu öğrencilerinin %92 si kpss sınavından sonra çalışmalarına en az 30 gün ara vermektedir. Bu aradan sonra derslere yeniden dönmek, derslere yeniden ısınmak ve eski temponuzu yakalamak yine sizin 1-2 ayınızı almaktadır. Böylelikle toplamda 3 ay gibi bir süreyi verimsiz geçirmektesiniz. Sınavdan sonra ufak bir aranın ardından derslere yeniden başlamanız ise sizi rakiplerinizin önüne atacak ve kötü, eksik olduğunuz alanlarda bile iyi düzeylere gelmenize fırsat verecektir.

Kpss a grubu yolcuğunu en iyi ihtimalle bir buçuk yıl sürecektir. Eğer bu yolculuğa çıkmaya karar verdiyseniz kötü zamanların olacağını, tükeneceğiniz anların geleceğini unutmayın. Ama ne olursa olsun mücadelenizden, hayallerinizden taviz vermeyin. Ne için başladığınızı, hangi hayaller için bu yola çıktığınızı unutmayın. Sizi yolunuzdan döndürmeye çalışanlara, motivasyonunuzu düşürenlere imkan vermeyin ve en iyisi için çabalayın.

Çünkü sonuna kadar hak ediyorsun.

Kpss koçluğu olarak daima sizlerin yanındayız. Sitemizde yayınladığımız yazılarla, youtube kpss koçluğu kanalına yüklediğimiz videolarla sizleri bilgilendiriyor, kpss koçluğu instagram hesabımızla sürekli motive kalmanızı sağlamaya çalışıyoruz. En ufak bir sorunuzda bizlere yazabilirsiniz. Elimizden geldiği kadar tüm öğrencilerin yanında olmaya çalışıyoruz.

Değerli Öğrenciler, KPSS KOÇLUĞU, online öğrenci koçluğudur ve tüm öğrencilere ilk 7 gün ücretsizdir.. Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Elinizden geleni yaparak bu sınavı kazanmaya çalışın fakat hiçbir şeyin sizden, sağlığınızdan önemli olmadığını unutmayın.

DAİMA İLERİ!

Çalışma sistemimiz kısmından bilgi sahibi olabilir, iletişim kısmından ise aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ayrıca kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılabilirsiniz.

 

KPSS GY-GK DERSLERİNE NASIL ÇALIŞILIR yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ OLAN TÜM ADAYLARA BAŞARILAR DİLERİZ..