Kpss Koçluğu olarak bu yazımızda kpss kaç nete kaç puan geldi  -geldiğini inceleyeceğiz. Lisans ve önlisans öğrencilerimiz için yaptığımız bu çalışma kpss 2018 sürecinde yol gösterici olacaktır.Kpss sürecinde ki öğrencilerimiz sınav döneminde kafalarının bir köşesinde her zaman net puan hesabı yapmaktadır. Acaba şu kadar net yapsam şu kadar puan gelir gibi düşünceler sürekli zihinlerini meşgul etmektedir.

 

Öncelikle kpss de her yıl kesinlikle şu nete şu kadar puan gelir diyemeyiz. Çünkü her yıl standart sapmalar, soruların zorluk düzeyleri değişmektedir. Bu da haliyle puanlarda her yıl farklılığa neden olmaktadır. Biz burada ortalama olarak kaç nete kaç puan geldiğini söyleyeceğiz ve KPSS KOÇLUĞUnu yaptığımız öğrencilerin aldıkları net ve puanı söyleyerek sizlere yol göstereceğiz.

Her çift yıllarda olduğu gibi KPSS, 2018 yılında da tek yıllara göre daha zor olacağı ön görülmektedir. Tek yıllarda düz memur ataması olmadığı için çıkan sorular daha kolay olurken çift yılların puanı ile atama yapıldığından 2014-2016-2018 gibi sınavların soruları daha zordur. Bu yüzden puan net hesaplamasından çift yıllarda yapılan netleri göz önüne almalısınız. Aksi takdirde tek yıllarda aldığınız veriler çift yıllar için sizi yanıltabilir.

GELİN ŞİMDİ 2016 YILINDA BİZİM ÖĞRENCİLERİMİZE KAÇ NETE KAÇ PUAN GELMİŞ ONA BAKALIM ve değerlendirmelerimizi yapalım.

Buradaki veriler 2016 KPSS LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİNDİR. ÖNLİSANS ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DE YAZIMIZIN  SONLARINA DOĞRU ÖRNEKLERİMİZE YER VERECEĞİZ.

KPSS KAÇ NETE KAÇ PUAN GELİR

Bir  öğrencimiz:

Genel Yetenek

42 Doğru 12 yanlış

Genel Kültür

58 Doğru 2 Yanlış

P3 Puanı: 89.46

Görüldüğü gibi bu öğrencimizde 39 net genel yetenekten 57.50 net genel kültür kısmından yaparak toplam 96.50 nete 89 puan almıştır. Bu öğrencimizin dezavantajı ise sınava uykusuz girmesi olmuştur.

Bu arada puanlardaki farklılık standart sapmalardan kaynaklanmaktadır.

KPSS KOÇLUĞU KAYIT VE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

KPSS KAÇ NETE KAÇ PUAN GELDİ ?

Bir başka öğrencimiz ise:
Genel Yetenek

42 Doğru 17 Yanlış

Genel Kültür

58 Doğru 2 Yanlış

P3 Puanı: 89,42

Bu öğrencimiz ise genel yetenek kısmından 37.75 net genel kültür kısmından 57.50 net yaparak toplam 95.25 nete 88 puan almıştır.

KPSS gibi sınavlarda yapılan net sayısı arttıkça üst kısımda yani çok net yapanlar olduğu için daha az puan gelmektedir.

KPSS KAÇ NETE KAÇ PUAN GELDİ ?

Bir başka öğrencimiz:

Genel Yetenek:33.75 net

Genel Kültür:51.25 net

toplam 85 net

p3 puan: 84.6 puan

Bu öğrencimiz ise toplam 85 nete 84 puan almıştır.

Bir başka öğrencimiz ise 72.50 nete 78 puan almıştır.

Görüldüğü gibi net sayısı arttıkça gelen puan azalmaktadır. Bu da üst sıralarda ciddi rakiplerin olduğundan dolayıdır. Öğrencilerin çoğu 70-75 net bandını rahat yaparken özellikle 80-85 net üstü yapanlar azalmaktadır. Bu da yığılmanın 72-74 net aralığında olduğunu göstermektedir.

İyi puan almanız için yığılmanın olduğu kısımlara değil daha yüksek netler yaparak hem o yığılmadan kurtulup hem de standart sapma puanları ile fark atmalısınız. Aksi takdirde şansınız çok azalacaktır.

Bir diğer konu ise 90 puan hedefleyen öğrencilerimiz içindir. Genel olarak yanlış bilinen algı 90 nete 90 puan geldiğidir. Evet bunu genel olarak kabul edebiliriz fakat görüldüğü üzere 2016 yılında 90 nete 90 puan gelmedi. Eğer 90 puan hedefliyorsanız 90 netin üzerine çıkmalısınız. Bu da ciddi çalışma, disiplin vb konular ile mümkündür.

Ortalamanın üstüne çıktığınız zaman size gelen puan daha fazla olacaktır. Bu yüzden eksik kısımlarınızı iyi belirlemeli ve bu yönde çalışmalar yapmalısınız.

Şimdi ise size çok çarpıcı bir örnek daha vereceğiz. 2016 yılında bir öğrencimiz 5 matematik neti ile 87 puan almıştır. Sadece 5 matematik neti ile 87 puan almak… Gelin şimdi bunu birlikte inceleyelim.

KPSS KAÇ NETE KAÇ PUAN GELDİ

Türkçe: 27 net

Matematik: 5 Net

Genel Kültür: 57 net

Görüldüğü gibi öğrencimiz 5 matematik neti yapmasına rağmen toplam 89 nete 87 puan almıştır. Peki burada öğrencimizin yarattığı fark nedir ?

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Standart sapmalar ders ders değil bölüm bölüm üzerinedir. Yani Türkçede 1 nete farklı bir puan 1 matematik netine farklı bir puan olarak ders ders diye değil genel yetenek bir bölüm genel kültür kısmı ise bir bölümdür. Genel yetenekten ortalamayı her geçtiğinizde size ekstra puan gelmektedir. Genel yetenek kısmından ortalamayı geçmeniz size matematikten mi yoksa Türkçeden mi daha fazla yaptığınız ile ilgilenmez bölüm olarak genel yetenek kısmı olarak kaç net yaptığınız ile ilgilenir.

Öğrencimiz Genel yetenek bölümünden (Türkçe-matematik) toplam 32 net yapmıştır. 2016 yılında ise genel yetenek kısmının Türkiye ortalaması ise sadece 21.3 tür.2016 genel yetenek standart sapması ise 8.6 dır. Bu ortalamanın üstüne ne kadar çok çıkarsanız size o kadar çok puan gelecektir. Öğrencimiz de genel yetenek kısmından ortalamanın üzerine çıktığı için genel yetenek kısmından daha fazla puan almıştır.

Öğrencimiz Türkçe kısmını çok sağlam tutarak matematik zayıflığını telafi etmiştir. Fakat esas farkı genel kültür kısmından oluşturmuştur.

Genel kültür bölümünden toplam 57 net yapmıştır. 2016 yılında genel kültür Türkiye ortalaması ise 23.1 dir. Gördüğünüz gibi Türkiye Ortalaması nere bizim öğrencimizin yaptığı net nere.. Arada çok büyük bir fark bulunmaktadır. 2016 yılında genel kültür kısmı standart sapma ise 12.7 dir. Öğrencimiz genel kültür kısmından da Türkiye ortalamasının çok üzerine çıkarak ekstra puanlar elde ederek başarıya ulaşmıştır.

KPSS disiplin, çalışmanın yanında strateji de içermektedir.

Değerli Öğrenciler, KPSS KOÇLUĞU, online öğrenci koçluğudur ve tüm öğrencilere ilk 7 gün ücretsizdir.. Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

KPSS 85 PUAN VE ÜZERİ NASIL ALINIR ? Yazımıza ulaşmak için tıklayınız.