KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR Öncelikle bir plan oluşturmanız gerekmektedir. GY ve GK derslerinin yanında eğitim bilimleri veya a grubu gibi diğer alanlara da çalışacaksınız ona göre bir strateji belirlenmelidir. KPSS NASIL ÇALIŞILIR kısmında önce genel yetenek derslerine daha sonra genel kültür derslerine bakalım.

 GENEL YETENEK 

KPSS TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

KPSS sürecinde öğrencilerin en az çalıştığı derslerin başında Türkçe gelmektedir. Oysa Türkçe sorularının puanı matematik dersi ile aynı seviyededir.

Türkçe dersini üç bölümü ayırıyoruz. Paragraf, Dil Bilgisi ve Sözel Mantık.

Türkçe dersine çalışırken sınava kadar sürekli günlük paragraf çözmelisiniz. Daha önce alışkın olmadığınız için ilk aylar zorlanacak fakat daha sonra hem alışacak hem de netleriniz yükselecektir.

Türkçe dersinde öğrencilerin en büyük hatalarından biri dil bilgisi kısmına hiç çalışmamaları veya çok az çalışmalarıdır. Özellikle lise zamanında dil bilgisi temeli alamayan öğrenciler bu dönemde dil bilgisi konularını oturtmakta zorluk çekmekte ve böylelikle çalışmaktan vazgeçmektedir.

Dil bilgisi çalışır çalışmaz yüksek yapacağız bir alan değil sürekli üstüne koyarak sabırla çalışmaya devam ederek ilerleyeceğiniz bir bölümdür.

Sözel mantık ise konu çalışmanız bittikten sonra belirli aralıklarla soru çözmeye devam etmeniz gereken bir alandır. Böylelikle hem hız kazanırsınız hem de tüm soru kalıplarını görmüş olursunuz.

Türkçe dersinden yüksek net çıkaran öğrenciler matematikten ortalama bir net yapsa dahi genel yetenek kısmında ortalamanın üstüne rahat çıktıkları için yüksek standart sapma puanları ile karşılaşırlar. Bu nedenle Türkçe dersini ihmal etmeden çalışmalısınız.

KPSS TÜRKÇE SORU DAĞILIMI ve TAVSİYELER yazımız için tıklayınız.

Kpss Koçluğu olarak toplam 30 türkçe sorusundan 27 net hedeflemenizi öneriyoruz. Matematik veya tarih değil Türkçe dersini en sağlam dersiniz olarak belirlemelisiniz. Matematik ve genel kültür kısımlarında bazı yıllarda daha çok çıkan zor sorular olduğu için bu alanda yapacağız eksik netleri Türkçe’de çok iyi bir net çıkartarak telafi edebilirsiniz. Bir çok öğrenci en çok Tarih ve Matematik derslerine önem verip Türkçe dersini ihmal etmiş ve hüsrana uğramıştır.

 

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR

KPSS MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Matematik ortalaması en düşük derstir. Matematik dersine başlamadan önce seviyenizi belirlemeniz önemlidir.

KPSS NASIL ÇALIŞILIR sorusunun altındaki en önemli etkenlerden birisi matematik dersidir. Kpss serüveninde bir çok aday matematik dersinde yeterli netlere ulaşamamaktadır.

Matematiği çok alt düzey olan öğrenciler: Matematiğim çok kötü zaten yapamam diyerek en büyük hatalardan birini yapan öğrenciler, matematiğe hiç çalışmayıp diğer derslere yüklenerek yüksek netler hedeflemektedirler. Sınavda ise her dersten belirli sayıda zor seviye de soru çıktığı için bu adayların %99’u başarısız olmaktadır. Hangi seviye de olursanız olun hiç bir dersi ihmal etmemelisiniz. Özelikle matematik dersine her aday çalışmalı, yapabileceği maksimum nete ulaşmalıdır..

Matematiği 5-10 net arasında olan öğrenciler: Bu tip öğrenciler disiplinli bir şekilde çalışarak 3-4 ay içinde kpss matematik seviyelerini 20 netlere çıkartabilir. Bu seviyede öğrencilerin yapması gereken en önemli yöntem tüm konular bittikten sonra günlük ders denemesi çözmeleri gerektiğidir. Böylelikle  tüm soru tiplerine hakim olup her gün çözdüğünüz için kendinizi geliştirir ve ayriyeten de genel tekrar yapmış olursunuz. Fakat sene içinde 2 hafta-1 ay gibi ara verdiğinizde yavaş yavaş eski seviyenize dönmeye başlarsınız. Bu yüzden ara vermeden ilerlemek çok önemlidir.

Matematiği üst düzey olan öğrenciler: Bu tür öğrencilerimizin sözel bölümü zayıf olmaktadır. Genelde kpss matematik denemelerinde 25 üstü net yaparak en büyük avantajlı öğrencilerin başında gelmektedirler. Sözel derslere de hakkı ile çalıştıklarında da çok güzel puanlar almaktadırlar. Bu öğrenci kategorisinin ise yapmış olduğu en büyük hatalardan biri matematiğim ne de olsa iyi diyerek hiç matematik çalışmamaları veya bu dersten çok az sayıda soru çözmeleri olmaktadır. Bakılmadığı, çalışılmadığı zaman unutulan matematik, eğer sınava kadar çok az vakit ayırırsanız sınav da sorular ile büyük vakit kaybedip beklediğinizin çok altında netler yapabilirsiniz.

KPSS MATEMATİK KONU-SORU DAĞILIMI ve TAVSİYELER adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kpss de Türkçe-matematik kısmından oluşan genel yetenek bölümünde ortalama doğru sayısı 20 olduğundan dolayı bu alanda yapacağınız yüksek netler sizleri çok iyi puanlar getirmektedir. Bu yüzden özellikle Türkçe – Matematik ikilisi üzerinde daima çalışmalı ve her geçen gün kendinizi geliştirmelisiniz.

KPSS KOÇLUĞU hakkında genel bilgi almak ve bize ulaşmak için tıklayınız.

KPSS 85 PUAN ve ÜSTÜ NASIL ALINIR yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR ? GENEL KÜLTÜR

KPSS TARİH DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Tarih dersi en çok unutulan derslerin başında gelir. Sözel bir ders olmasından ve konu olarak kpss nin en geniş dersi olmasından dolayı öğrenciler sürekli unutmaktadır. Öğrencilerin bu ders için yapmış oldukları en büyük hata, çok az çıkan konuları bile her hafta tekrar etme isteğidir. Böylelikle çok soru çıkan konulara yeteri kadar çalışamamakta ve enerjilerini daha az soru çıkan konularda harcamaktadırlar.

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR diye sorup dönem içerisinde öğrencilerin en fazla vaktini harcadığı ders tarihtir. Yaklaşık 3000 tane bilginin bulunduğu tarih dersine nasıl çalışmalısınız? Gelin beraber bakalım.

Kpss tarih dersinde 2013-2014 yılından itibaren değişen ösym stratejisi ile daha çok bilgi düzeyinde sorular çıkmaya başlamıştır. Özellikle 2014-2015-2016 yıllarında çıkan detay tarih soruları öğrencilerin gözlerini korkutmuş ve bir çok öğrenci sınav sürecinin çoğunu tarih çalışarak geçirmiştir.   Yıllar sonra ösym yeniden 2017 ve 2018 yılında yorum-bilgi ağırlıklı tarih sorularına yer vererek bu algıyı yıkmıştır.

Tarih dersinde bazı konularda 1 soru çıkarken bazı konularda 4-6 soru çıkmaktadır. Her derse çalışmadan önce o derste hangi konudan kaç soru çıktığını öğrenmelisiniz. Böylelikle konuların önemine göre zaman ayırabilirsiniz.

Tarih konuları bitirdikten sonra her zaman düzenli aralıklarla tekrar etmelisiniz. Tekrar programınız çok soru çıkan konulara ağırlık vermelidir. Örneğin İslamiyet Öncesi Türk Tarihi’ni ayda bir defa tekrar etmeniz yeterli olurken Osmanlı Devleti Siyasi Tarih konusunu veya Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık konusunu sık sık özellikle her hafta tekrar etmelisiniz. Böylelikle konulara daha hakim olacak ve unutma süreniz daha fazla zaman alacaktır.

Tarih dersinde en önemli noktalardan biri de karıştırılan konulardır. Yaptığımız araştırmalara göre öğrencilerin büyük çoğunluğu dağılma, gerileme, I. Meşrutiyet, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi gibi konuları sürekli karıştırmakta ve unutmaktadırlar.

Sizin de böyle sürekli karıştırdığınız konular var ise 45 gün boyunca o konuya her akşam 1 saat ayırabilirsiniz. Bu strateji özellikle çok soru çıkan konularda tüm dersler için uygulayabilirsiniz. 45 gün boyunca her akşam 1 saat bakarak yapacağınız tekrar çalışmaları o konunun bilinçaltınıza yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında gelen tarih dersi için KPSS TARİH SORU-KONU DAĞILIMI ve TAVSİYELER yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR

KPSS COĞRAFYA DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Kpss hazırlanmaya yeni başlayan her öğrenci kpss konularını çok iyi analiz etmeli ve ona göre önlem almalıdır. Coğrafya dersi bu süreçte sizlerin en kolay derslerinden biri olmaya adaydır. Çoğu aday coğrafya sorularını çoğunu rahatlıkla yapmaktadır. Fakat son yıllarda ösym coğrafya dersindeki soru zorluğunu biraz daha arttırmış bulunmaktadır.

Öğrencilerin coğrafya dersinde yaptıkları en büyük hatalardan biri ise coğrafya dersini genel olarak çalışıp stratejik konular dediğimiz kısımları atlamaları olmuştur. Stratejik konulara örnek olarak madenler ve enerji kaynaklarını verebiliriz. Her yıl ortalama 3 soru çıkan bu konuya öğrenciler maalesef yeterli önemi vermemekte ve sınavda bu konuları yanlış yapmaktadırlar.

Bu tür konuların halledilebilmesi için özellikle harita çalışmaları yapılmalıdır. Günümüzde bir çok öğrenci bireysel harita çalışmaları yapmamaktadır. Ülkemizin dilsiz haritasını bizzat kendi elinizle çizerek üstüne madenleri, enerji kaynaklarını vs yazarak çalışmalı ve sık sık tekrar ederek bu konudaki bilgilerinizi güncel tutmalısınız.

KPSS COĞRAFYA SORU-KONU DAĞILIMI ve TAVSİYELER yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR – VATANDAŞLIK

KPSS VATANDAŞLIK DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Bir çok aday sınava kadar hayatlarında Türkçe, matematik, tarih ve coğrafya derslerini görmüştür. Bu yüzden adaylar sınava hazırlanırken bu derslerin ne olduğunu az çok bilirler ama vatandaşlık dersini ve konularını çoğu aday ilk defa görür ve başlangıçta gözü korkar.

Öğrenciye ilk başta karışık gelen vatandaşlık dersi zamanla basitleşmeyi ve öğrencinin gözünde kolay bir ders olmaya başlar. Vatandaşlık dersi, sistemli çalışıldığında bütün soruları doğru yapma ihtimaliniz çok fazladır.

Vatandaşlık dersi sözel bir ders olduğu için bu derse ilk defa çalışan öğrenciler bilgileri hemen unutmaktadır. Bu yüzden ilk defa hazırlanan öğrenciler bu derste başlarda sık sık tekrar yapmaları gerekmektedir.

KPSS VATANDAŞLIK KONU-SORU DAĞILIMI ve DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR

KPSS GÜNCEL BİLGİLER NASIL ÇALIŞILIR?

2018 KPSS öncesi bir çok kez tavsiye ettiğimiz ve sınavdan sonra haklı olduğumuz bir noktada güncel bilgiler konusudur. Güncel bilgiler 6 sorudur bunun 3ü genel kültürdür. Genel kültür demek örneğin sigarada bağımlılık yapan madde hangisidir? Düşünen adam heykelini kim yapmıştır? gibi sorular demektir. Bu doğrultuda geriye kalan 3 soruda güncel bilgidir. Bu güncel bilgiler için tg denemelerindeki güncel sorular ve youtubedaki videolar yeterlidir. Ayrıca bir kitaba çalışmanız veya çok vakit ayırmanızı KPSS KOÇLUĞU olarak tavsiye etmiyoruz. Bu kısma ayıracağınız vakti eksik olduğunuz konulara ayırırsanız daha fazla verim alırsınız.

Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

KPSS A GRUBUNA NASIL ÇALIŞILIR ve ders ders tavsiyeler verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ NASIL ÇALIŞILIR ve ders ders tavsiye-öneri verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

KPSS KOÇLUĞU OLARAK ÜLKEMİZİN GELECEĞİ OLAN TÜM ADAYLARA BAŞARILAR DİLERİZ..