Her insanın bir konfor bölgesi vardır. Konfor bölgenin dışına çıktığında anlamlı bir şeyi yapmaya çalıştığında yanılabilir veya hata yapabilirsin. Bu bir sorun değil, normal bir sonuçtur. Gerçekten önemli olan bir şeyi yapan insanların hemen hemen her yaşta yaşadıkları bir durumdur.

 

En iyi arkadaşın kendin olmalısın. Kendini suçlamak ve dövünmek yerine kendine basit sorular sormaya çalışmalısın. Örneğin, “Arkadaşlarım bana bu durumda nasıl destek olurlardı?” sorusunu sorabilirsin. Bu umutsuzluktan uzak durmana yardımcı olur.

 

Tersini düşünmeye çalışabilirsin. Bu tür bir durumda kaldığın zaman daha yapıcı olmanın bir başka yolu iyimserliklere ve fırsatlara odaklanmaktır. Yine kendine çeşitli sorular sorabilirsin. Örneğin, “Bundan öğrenebileceğim bir şey var mı?” gibi bir soruyu kendine yöneltebilirsin.

 

Bu sayede bakış açını değiştirebilirsin. Sürekli aynı noktaya darbe üstüne darbe indirmek yerine kendine şefkatle yaklaşırsın. Herkesin hata yapabileceğini kabul etmen gerekir. Hatalar ders çıkarabilecek olduğun önemli anlardır. Bunu her zaman hatırlamaya çalışmalısın.