KPSS Ön Lisans’ın 1 Eylül 2024 tarihinde yapılacağını ÖSYM duyurdu. Sınava kadar nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, hangi kaynaklardan, hangi videolardan nasıl çalışılacağı aklınızı meşgul eden sorular. Aklındaki soruları önce sıralayalım;

  1. Çalışmaya ne zaman başlamalıyım?
  2. Dershaneye gitmem gerekir mi?
  3. Hangi kaynakları kullanmalıyım?
  4. Evde hazırlansam, internet videoları yeterli olur mu?
  5. Uzaktan (online) eğitim paketi alsam nasıl olur?
  6. Hangi dersle çalışmaya başlasam, biraz alt yapım var bildiğim konuları tekrar etmekle zaman kaybedermiyim?

Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Ama şimdilik bunları birlikte cevaplayalım. 1) Çalışmaya başlamak için önünde uzun bir zaman olduğunu sakın düşünme. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini henüz farketmemiş olamazsın. Çalışmaya ne kadar erken başlarsan o kadar yüksek puan alırsın, açık ve net. 2) Dershane konusu tamamen senin cevaplaman gereken bir soru. Eğer videolarda anlatılanları algılayamıyorsan, yüzyüze eğitimin senin için şart olduğunu düşünüyorsan mutlaka gitmelisin. Ama içinde bulunduğun teknoloji çağında internet üzerinde dersler ve konularla ilgili birbirinden çeşitli her seviyeye uygun binlerce ücretsiz video var. Bunlara ek olarak ücretli online eğitim paketleri var tabi ama bu beşinci sorunun cevabı. Şimdilik kendini zihninde değerlendir ve dershane ihtiyacın olup olmadığını cevapla. Bana sorarsan bu zamanda üniversite mezunu birinin sınava hazırlanması için dershaneye ihtiyacı yok. 3) Hangi kaynakları kullanman gerektiğine dair şunu kesinlikle belirtmem gerekiyor. Bu kaynakları (video, kitap, deneme, yayın) çok iyi tanıyan ve analiz edebilen bir rehbere danışmalısın. Kısaca sana bilgi verecek yol gösterecek bir rehbere ihtiyacın var. Piyasada farklı sayıda yayınlar mevcut. Önemli olan; bu yayınlardan senin seviyene uygun ve hazırlık sürecinde algılamanı kolaylaştıracak seni sıkılmadan hedefine yaklaştıracak olanların seçilmesidir. 4) Sınava hazırlanmak demek kpsskoçluğu için mesai yapar gibi çalışmak demektir. Evde çalışma ortamını oluşturduktan sonra internet üzerinde bulunan videolar hazırlık için kesinlikle yeterli olacaktır. Ama bu yolculukta yalnız yürümemeni tekrar vurguluyorum. 5) Uzaktan yani ücretli online eğitim paketi alabilirsin. Fakat bunu internette senin seviyene uygun ücretsiz videolar bulamadığın zaman yapmalısın. Fakat detaylı bir inceleme yapmalısın ve öneri üzerine bu eğitim paketlerinden almalısın. Bana kalırsa ücretli eğitim paketlerine ihtiyacın yok. Youtube de ücretsiz videolar da aynı konulardan sürekli bahsediyor. 6) Ders çalışmaya en zayıf olduğunu düşündüğün ders ile başlamalısın. Benim matematiğim sıfır hiç yok bu derse çalışmak yerine diğer derslere ağırlık versem ordan yüksek puan alsam vakit kaybetmesem şeklinde yaklaşımları çok sık duyarım. Fakat verdiğim cevap hep aynıdır. Kesinlikle matematik çalışmalısın. Öğrenmelisin.

Sonuç olarak, bu yolda yalnız yürüme, seni yönlendiren yol gösteren birisi mutlaka olsun. Hedefin idealin yüksek olsun. Ve ne olursa olsun “yeniden denemekten korkma” çünkü başaranlar asla vazgeçmeyenlerdir.

Tekin POLAT (Kpss Koçluğu)