Bu yazımızda Kpss Koçluğu olarak öğrencilerimizin 2019 KPSS TÜRKÇE bölümünde daha iyi sonuçları ulaşmaları için ”paragraf çözme teknikleri” ne yer verdik.

Paragraf soruları nasıl çözülür sorusu sınava giren her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bir sorudur.

1) Doğal olarak paragraf çözme teknikleri nde ilk taktik, soru kökünden başlamaktır. Bir işi yaparken hangi amaçla yaptığımızı biliyorsak onu yapmak kolaylaşır. Bu yüzden önce soru kökünü okursanız, paragrafı okurken otomatik olarak beyin onu anlamaya ve çözmeye yönelik okuyacaktır. Hatta paragrafı okumadan önce şıklara hızlıca göz atarsanız paragrafta size neyin anlatıldığını ve sizden ne istendiğini çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Soru kökündeki bazı ifadeler, sizi şaşırtmak veya soruyu zorlaştırmak için daha önce duymadığınız çeldirici kelimelerden oluşabilir. Örneğin “yakınmak, yadsımak, özgünlük, koşutluk” gibi kelimelerin anlamını bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için çözdüğünüz soruların kökündeki bu kelimelerin anlamlarını doğru bir şekilde öğrenin. Bunların yanı sıra, sürekli kullanılan “nesnel, kişisel, evrensel, koşul, nicelik” gibi kelimeleri de kesinlikle bilmeniz gerekir.

 

2) Soru kökünü ve sizden isteneni mutlaka iyi anlayın. Bazen paragraf kökünde ‘yapılmamıştır’, ‘değinilmemiştir’ gibi olumsuz ifadeler yer alır. Bunlara dikkat edin. Altı çizili sözcükleri dikkati okuyun.

Paragraf sorularında birçok kişinin yaptığı en büyük hata, soru kökünü yanlış anlamak veya “olumlu / olumsuz ifadelere” dikkat edememektedir. “Parçadaki yazar, kitap okurken neler yapmaktan hoşlanmaktadır?” sorusunu, “hoşlanmamaktadır” şeklinde olumsuz anlayıp soruyu buna göre çözerseniz yanılırsınız. Bunu için soru kökündeki özellikle son kelimeleri çok dikkatli okumalısınız.

3) Tüm şıkları mutlaka okuyun. Bazen ilk şık çeldirici olabilir. Paragrafla ilgili bir şıktır ancak diğer şıklar paragrafın konusunu, ana düşüncesini daha iyi anlatır. Siz hemen A’yı işaretlersiniz ve sınavdan sonra bu hatanız için çok geç olabilir.

4) Paragraf çözme teknikleri: Soruları kendinize göre değil, soruda sizden istenilen şekilde yorumlayın. Paragraftaki düşünceye sahip olmayabilirsiniz ancak sizden istenen o paragrafta ne anlatıldığıdır.

5) Paragraf çözme teknikleri: Uzun sorulardan korkmayın! Sorunun uzunluğu ile zorluğu çoğu zaman ters orantılıdır. Bir soru sayfanın tamamını kaplıyorsa o soru muhtemelen diğerlerine göre çok daha kolaydır. Uzun sorularda genellikle olay anlatılır ve olayları akılda tutmak daha kolay olduğu için soruyu daha kolay çözersiniz.

6) Bir paragrafın ana düşüncesi genellikle son cümlededir. İstisnai durumlar olabileceğini göz ardı etmeden ana düşünceyi son cümlede arayın.

7) Paragraf çözme teknikleri: Paragraf sorularını herkes çözebilir ama önemli olan sizden istenen sürede çözmenizdir. Bu yüzden pratik kazanıp hızlıca çözmek çok önemlidir. Pratik kazanmak için ise düzenli bir şekilde soru çözmeniz gerekir. ‘’Her gün en az 20-30 paragraf sorusu!’’ diyoruz.

Örneğin uzun bir soru moralinizi ilk başta bozabilir. Düşüncenin akışını bozan cümleyi bulma soruları da vaktinizi alacaktır. Ancak başlangıçta anlattığımız maddeleri güzelce uygularsanız paragraf soruları nasıl çözülür sorusunun cevabını bulmuş olacaksın.

Matematik soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz.

KPSS KOÇLUĞU

DAİMA İLERİ !