KPSS TÜRKÇE NASIL ÇALIŞILIR. Türkçe dersi hakkında detaylı tavsiyeler ve önerilere yer veriyoruz. Kpss Türkçe dersine nasıl çalışılır? Kpss Türkçe nasıl çalışılır?

Her zaman bir derse veya bir olaya başlamadan önce o dersi veya olayı çok iyi bir şekilde analiz edebilmelisiniz. Kpss Türkçe dersine başlamadan önce Türkçe soru konu dağılımını bilmeniz gerekmektedir.Böylelikle çok soru çıkan konuları daha iyi analiz edebilir, daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Böylelikle sınava bir gün kala o çok soru çıkan konulara bakıp tekrar edebilirsiniz.Fakat analiz etmezseniz hangi konudan kaç soru çıktığını bilmezseniz tüm bunları bilmeden hazırlanmaya çalışır ve yarışa 1-0 geriden başlarsınız.  KPSS TÜRKÇE SORU VE KONU DAĞILIMI yazımızdan soruların dağılımını inceleyebilirsiniz.

KPSS TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Türkçe dersi bir çok adayın düşük netler çıkardığı derslerin başında gelmektedir. Genellikle çoğu aday Türkçe dersine yeteri kadar önem vermez. Adaylar Türkçe dersini daha kolay, hemen yapılabilir, hemen yüksek netlere ulaşılabilir sanmaktadır. Sürekli Türkçe dersine çalışmayı, konuları bitirmeyi, özel çalışmalar yapmayı ertelerler. Ertelemeler birbirini takip eder ve  böylelikle düşük sonuçlarla karşı karşıya kalır. Tabi bu durum hedeflediğiniz netlere göre değişmektedir. Fakat b grubundan yüksek puan almak isteyen adaylar mutlaka Türkçe dersine ağırlık vermelidir. Aksi takdirde genel yetenek bölümünde istenilen düzeye çıkamaz.

Türkçe dersini biz üç bölüme ayırıyoruz. Paragraf, dil bilgisi ve sözel mantık.

Önce parça parça bölümlere çalışmalı daha sonra ise bütünü birleştirmeli ve eksik kalan kısımları tamamlamalısınız. Paragraf bölümü için konu çalışması yapmadan önce her gün belirli sayıda paragraf çözmeye başlamalısınız. Çünkü öncelikle bilinçaltınızın, zihninizin paragraf çözmeye alışması gerekmektedir. Her gün çözdüğünüzde yanlışlarınız her geçen gün azalmaya başlar ve belli bir noktaya kadar gelirsiniz. Bunu yaparken bir gün dahi ara vermemelisiniz. Bir günde olsa ara verdiğinizde yavaş yavaş tekrar en başta yaptığınız yanlış sayılarına dönersiniz.

Değerli öğrenciler şunu unutmayın. Her gün seve seve paragraf çözen bir insan yoktur. Her öğrenci sıkılır, bunalır, istemez ama tüm bunlara rağmen o masanın başına oturmalı ve her gün aksatmadan paragraf sorularını çözmelisiniz.

Paragraf çözerken önemli bir konu sabah masanın başına geçer geçmez yapmanız gereken ilk işlem paragraf çözmektir. Gün içinde sabahları bilincinizin en açık olduğu zamanlardır. Masanın başına oturur oturmaz çalışmaya ilk Türkçe dersinden başlayıp devam ettirmek daha doğru olacaktır. Türkçe dersini, paragraf çözmeyi günün ilerleyen saatlerine bırakırsanız gün içinde yorulacağınız için bir isteksizlik hali olacak ve belki de 30 soru gözünüzde çok büyüyecektir. Bu sefer ise sürekli ertelemeye başlayacak ve hedeflerinizden uzaklaşacaksınız. Her gün ilk iş Türkçe paragraf sorularını çözmek olmalı.

TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR

Günlük paragraf çözmeye alıştıktan sonra konulara başlamalı, her konunun ardından o konu ile ilgili soruları çözerek pekiştirmelisiniz. Konular bittikten sonra paragraf soruları için özel çalışmalar yapmaya başlamalısınız. Hangi soru çeşidinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair yapacağınız bu çalışmalar sizleri daha iyi noktaya getireceği gibi hız kazanmanıza da neden olmaktadır.

Dil bilgisi bölümü ise birden oturan konuya çalışır çalışmaz tüm soruları doğru yapacağınız bir bölüm değildir. Özellikle belirli bir temeli olmayan öğrenciler dil bilgisi kısmında çok zorlanmaktadır. Dil bilgisi için tüm konuları dinleyerek, not alarak ilerlemelisiniz. Bir konunun ardına o konu ile ilgili en az çözümlü 250-300 soru çözmelisiniz ki o konu pekişsin. Diğer türlü çok sık unutursunuz. Tüm bunların yanında dil bilgisi kısmını sürekli tekrar etmelisiniz. Gerekirse her gün belirli bir zamanınızı dil bilgisi kısmı için ayırmalısınız. Emin olun tüm bu çalışmaları tek tek yaptığınızda çok güzel sonuçlar almaya başlayacaksınız.

Sözel mantık için soruları doğru yapmanız yeterli değildir, sözel mantık sorularını hızlı bir şekilde doğru yapmalısınız. Sözel mantık için tablo kurmayı ve yorumlamayı öğrendiğiniz an çok daha kolay bir şekilde soruları yapmaya başlarsınız. Sözel mantık konusunu bitirdiğinizde her gün soru çözerek ilerlemelisiniz. Önemli olan sözel mantık konusu için tüm soru çeşitlerini görmenizdir. Böylelikle gelebilecek tüm soruları doğru yapma ihtimaliniz daha da artmaktadır. Sözel mantık konusuna çalışıp soruları çözüp artık öğrendim diyerek bırakmamalısınız. Her gün 3-5 tane çözmeye devam etmelisiniz. Mantık soruları belirli sayılardadır. Her gün çözerek tüm soru çeşitlerini görür, hız kazanır ve doğru yaparsınız.

Kpss Türkçe dersi için en önemli kısım ise ders denemeleridir. Ders denemeleri belirli bir düzeyde oldukları için sınav formatına daha yakındır. Her gün bir tane Türkçe ders denemesi çözdüğünüzde belirli bir süre hem yüksek düzeyde doğru sayılarına ulaşacaksınız hem de süre kontrolünü sağlayarak hız kazanmış olacaksınız.

KPSS TÜRKÇE NASIL ÇALIŞILMALI

Son olarak ise ders denemelerinden daha sonra ise genel denemelerle en üst düzeye çıkarmalısınız. Son aylara doğru genel denemelerde yaptığınız yanlış veya boş bıraktığınız soruların konularına yönelik özel çalışmalar yapmalısınız. Hiçbir konuyu atlamadan, boşvermeden her konuya aynı önemi vererek ilerlemeli ve eksiklerinizi kapatmalısınız.

Tüm bunların Türkçe dersi için başarının parçaları olduğu düşünün. Sadece birini yapmak, sadece birini yerine getirmek sizi başarıya ulaştırmak. Eğer gerçekten başarmayı, eğer gerçekten hayallerinize ulaşmayı istiyorsanız hepsini tek tek yapmalısınız.

Tüm bunların yanında kitap olmak anlama kapasitenizi arttıracağı gibi size hız da kazandıracaktır. Bu yüzden boş vakit buldukça sevdiğiniz, istediğiniz herhangi bir kitabı okuyabilirsiniz. Kitap okumak sadece Türkçe dersi için diğer dersler içinde size faydalı olacaktır. Kitap okudukça olaylara daha hakim olmaya başlayacak ve karışık dediğimiz soruları bile daha kolay anlamaya başlayacaksınız. Böylelikle netleriniz artacağı gibi hızınızda artacaktır.

İlk başlarda tabi ki anlamadığınız yerler olacak, zorlanacağınız konular olacak. Fakat bıkmadan, usanmadan üstüne üstüne gittiğinizde o zor dediğiniz konuların zamanla normalleşip kolaya dönüştüğünü göreceksiniz. Yeter ki ilk engelde pes etmeyin. Yeterki ilk zorlukta vazgeçmeyin. Başaracağınıza yürekten inanın.  Zor konu veya zor ders yoktur. Sadece yeterince emek verilmemiş konu veya ders vardır.  Mücadelenizden, hayallerinizden asla ve asla vazgeçmeyin.

KPSS TARİH DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR yazımızı veya KPSS’DE 85 VE ÜSTÜ PUAN NASIL ALINIR yazımızı okuyabilirsiniz.

KPSS KOÇLUĞU online öğrenci koçluğudur. Detaylı bilgiyi çalışma sistemimiz kısmından öğrenebilir, iletişim kısmından veya kayıtlı öğrencilerimizin olduğu facebook KPSS KOÇLUĞU grubundan bizlere ulaşabilirsiniz. Sadece kayıtlı öğrencilere değil, elimizden geldiği kadar tüm öğrencilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Aklınıza takılan tüm sorularda bizlere ulaşabilir, sorular sorabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz.