Kpss Koçluğu olarak bugün sizlere kpss hazırlık sürecinde  maliye soru dağılımlarını ve değerlendirmesini yapıp maliye dersinde adayların nelere dikkat etmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Kpss A dediğimiz sınav genelde iibf mezunlarının girmiş olduğu üst düzey memurluklar için hazırlanmış bir sınavdır. Maliye dersi ise a grubu dersleri içinde adayların en rahat yaptıkları ve yüksek netler çıkardıkları alanların başında gelmektedir.

Kpss maliye dersinde 2016-2017 döneminde yapılan değişiklikle bu dersin toplam soru sayısı 40’tır. 40 soru için toplam süre ise 50 dakikadır. Maliye testini çözerken adaylar herhangi bir süre sıkıntısı çekmezler.

KPSS MALİYE SORU DAĞILIMI -KPSS HAZIRLIK

Maliye Teorisi %10 – 4 Soru

Kamu Gelirleri %15 – 6 Soru

Kamu Giderleri %15 – 6 Soru

Kamu Borçları %15 – 6 Soru

Bütçe %15 – 6 Soru

Vergi Hukuk %15  – 6 Soru

Maliye Politikası %15 – 6 Soru

Kpss hazırlık döneminde a grubu adaylarının özellikle maliye dersini ilk başta konu-soru olarak bitirmeleri bir avantajdır. Gerek iktisat,hukuk gibi fazla konu bulunduran dersler olması sebebi ile gerek çabuk anlaşılır olması sebebi ile ilk bitirilen derslerin başında gelmektedir.

Maliye dersine çalışan çoğu aday maliye de belirli netlerin üstüne çıkmaktadır. Burada diğer adayların daha da önüne geçmeniz için özellikle maliye politikası, vergi hukuku gibi çok karıştırılan veya çoğu adayın yapmış olduğu hatalardan biri olan konu elemeyi yapmayıp bu konulara özen göstermeniz gerekmektedir.

Kpss hazırlık döneminde a grubu sınavında adayların özellikle maliye dersinde düşük net yapma veya soru kaçırma gibi alternatifleri olmamaktadır. Dolayısıyla bir soru ile binlerce kişinin önüne geçirebilecek böyle sınavlarda her soru önemlidir.

Adaylar, maliye dersinde  çıkmış sorulara ağırlık vererek konu bütünlüğünü sağlamalıdır. A grubunda çok kaynaktan ziyade az ama etkili kaynaklar her zaman öğrenciyi hedefe götürmüştür.

Kpss A grubu sınavından sonra ise adaylar kurum sınavları için yeni bir program belirlemeli, girecekleri kurumların sınav konularına göre strateji belirlemelidirler.

Her bir genci en üst noktaya çıkarmak için yapmış olduğumuz çalışma ile ilgili buradan bilgi sahibi olabilir tüm sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Tüm adaylara başarılar dileriz..

 

KPSS KOÇLUĞU

 

DAİMA İLERİ !