KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILIR. Türkçe ve matematik dersleri için dikkat edilmesi gereken tüm noktalar ve detaylı tavsiyelere yer veriyoruz.

Genel yetenek bölümü Türkçe ve Matematik derslerinden oluşmaktadır. Kpss sürecinde sayısal öğrencilerin çok az, sözel öğrencilerin çok fazla vakit ayırdığı bölümlerin başına gelmektedir.

KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILIR

Kpss genel yetenek nasıl çalışılır veya genel yetenek kısmından yüksek net nasıl yapılır sorularına cevap vermeden önce öğrencilerimizde çok sık gördüğümüz bir yanlış algıyı burada bir kez daha düzeltelim. Standart sapma… Ösym, kpss gibi sınavlarda standart sapmayı belirlerken ders ders ayrım yapmaz. Bölüm bölüm ayrım yapar. Kpss’de ise genel yetenek ve genel kültür olmak üzere iki bölüm vardır. Bu bölümlerin ayrı ayrı ortalamaları alınır. Sınava giren adayların genel yetenek kısmından yapmış olduğu ortalama doğru sayısı standart sapma puanını belirlerken aynı durum genel kültür kısmı içinde geçerlidir. Siz her bölümde standart sapmanın üstüne çıktıkça yani ortalamadan daha fazla doğru yaptıkça ekstradan puanlar alırsınız.  Bu yüzden Türkçe neti şu kadar puan getiriyor, matematik neti şu kadar puan getiriyor diye yanlış algılara kapılmamalısınız. Ösym, Türkçe veya matematik netinizle ilgilenmez. Genel yetenek bölümü ile ilgilenir. Kısaca Türkçe ve matematik soruları aynı puana sahiptir. Türkçeden daha yüksek yapmanız veya matematikten daha yüksek yapmanız puanınızı etkilemez. Sadece  Genel yetenek bölümünden toplam ne kadar yaptığınız ilgilendirir. Genel kültür bölümü de böyledir. Bir tarih sorusu ile coğrafya sorusu veya vatandaşlık sorusu veya güncel bilgi sorusu aynı puana sahiptir ve genel yetenek bölümünde olduğu gibi genel kültür bölümünde toplam kaç doğru, kaç net yaptığınız ile alakalıdır.

KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILMALI

Bu doğrultuda diğer bir yanlış algılama ise zor soruların daha fazla puan getirdiği, kolay soruların daha az puan getirdiğidir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Yukarıda açıkladığımız gibi sadece genel yetenek bölümü ve genel kültür bölümü vardır. Bu iki bölümden ayrı ayrı değerlendirilirsiniz. Türkçenin en kolay sorusu ile matematiğin en zor sorusu aynı puana sahiptir. Toplamda ortalamanın üstüne ne kadar çıkarsanız ayriyeten o kadar puan gelmektedir.  Düşünün.. Her soru farklı farklı puanlar getirseydi yanlışların doğruyu götürdüğü bir sınavda sizin yanlışlarınız yüzünden giden doğrularınız hangi sorular olacaktı? Çok puan getiren sorular mı? Yoksa az puan getiren sorular mı? Bu yüzden böyle bir şey kesinlikle yoktur.

Standart sapma kısmını anlaşıldı ise şimdi genel yetenek bölümü nasıl çalışılır buna geçelim.

KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILIR

TÜRKÇE

Şimdi bir Türkçe sorusunun bir matematik sorusu ile eş değer olduğunu öğrendiğinize göre artık Türkçe dersine daha ağırlık vereceğinizin farkındayız.. Adayların bir çok kısmı Türkçe dersini çok basit görür ve çoğunlukla bu derse çalışmazlar veya çok az vakit ayırırlar. Böylelikle sınava girdiklerinde beklediklerinden çok daha fazla yanlış yaparak binlerce kişinin gerisine düşerler.

Birçok defa belirttiğimiz gibi bir derse çalışmaya başlamadan önce o derste hangi konudan kaç soru çıkıyor bununla ilgili bilgiye sahip olmalısınız. Böylelikle çok soru çıkan alanlara daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Bunun için TÜRKÇE SORU KONU DAĞILIMI VE DEĞERLENDİRİLMESİ yazımızı okuyabilirsiniz.

KPSS KOÇLUĞU olarak Türkçe dersini üç bölüme ayırmaktayız. Birinci bölüm Paragraf bölümü (Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam vs dahil), ikinci bölüm dil bilgisi ve son olarak üçüncü bölüm ise sözel mantık bölümüdür.

KPSS GENEL YETENEK ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Paragraf bölümü için öncelikle her gün belirli bir sayıda soru çözmelisiniz. Daha Türkçe konularına başlamadan bile her gün düzenli sayıda paragraf çözmeye başlamalısınız. Çünkü önce alışmanız gerekmektedir. Eğer çok fazla okuyan biri değilseniz çözdüğünüz ilk paragraflarda çok fazla sayıda yanlışınız çıkacaktır. Her gün çözmeye devam ederseniz önce bünyeniz, psikolojiniz alışacak daha sonra ise paragraf yanlışlarınız azalmaya başlayacaktır. Sonra ise konuları tamamlayarak çözmeye devam etmelisiniz.

Burada vurgulamamız gereken konu ise her gün belirli sayıda paragraf çözmenin zorluğudur. İnanın bize binlerce öğrencinin öğrenci koçluğunu yapmamıza rağmen her gün seve seve paragraf çözen bir öğrenciye rastlamadık. Çünkü her gün paragraf çözmeyi sevmemeniz gayet normal bir durumdur. Bunda anormallik bir şey söz konusu değildir. Fakat sevmeseniz de, bunalıp sıkılsanız dahi her gün çözmeye devam etmelisiniz. 1 hafta değil 1 gün dahi ara verirseniz yavaş yavaş başladığınız yere tekrar döner ve en başından tekrar başlamak zorunda kalırsınız. Bu yüzden ara vermeden ilerlemek çok önemlidir.

Bu arada kayıtlı öğrencilerimizin olduğu facebook KPSS KOÇLUĞU grubumuza katılabilir, günlük motivasyon, not paylaşımlarından faydalanabilir veya aklınıza takılan soruları Tekin Polat hocamıza sorabilirsiniz.

Kpss Türkçe dersinde ikinci bölüm, dil bilgisi bölümüdür. Çoğu adayın hiç çalışmadığı ve yapmakta zorlandığı sorulardan oluşmaktadır. Bu yüzden Türkçe dersinde yüksek net hedefliyorsanız önceliğiniz dil bilgisi ve sözel mantık kısımlarına ayrı bir önem vermelisiniz.

Dil bilgisi, temeliniz olmadığı takdirde birden oturan veya ilk çalıştığınızda tüm soruları full yaptığınız bir bölüm değildir. Bu yüzden bu kısma sabırla, soru çözmeyi bırakmadan çalışmaya devam etmelisiniz. Zamanla daha iyi olduğunuzu göreceksiniz.

Türkçe dersinde son bölüm ise sözel mantık bölümüdür. Sözel mantık bölümünde soruyu doğru yapmanız yetmez, doğruyu hızlı bir şekilde yapmalısınız. Bir yandan da süre ile yarıştığınızı hiçbir zaman unutmayın. Doğruyu kısa sürede yapmak için ise bol bol soru çözmeli, tüm soru çeşitlerini görmelisiniz.

DERS DENEMELERİNİN ÖNEMİ

Türkçe dersinde belli bir seviyeye geldiğinizde artık soru bankalarını bırakmalı ve Türkçe ders denemeleri çözmeye başlamalısınız. Ders denemeleri, her ders için geçerlidir. Ders denemeleri, soru bankalarından daha özenle yazıldığı için sınav kalitesine yakın olmalıdır. Belli bir seviyeden sonra her gün paragraf çözmek değil her gün ders denemesi çözmelisiniz. Böylelikle her gün Türkçenin tüm bölümlerini tekrar etme ve süre konusunda daha iyi düzeylere gelebilirsiniz.

Kpss’de yüksek puan alanların tamamı Türkçe’de iyi bir net sayısı ortaya koymuştur. Öğrencilere öğrettiğimiz ilk olay Türkçe derslerini en sağlam dersleri yapmaları gerektiğidir. Evet Türkçe dersi. Matematik değil, Tarih değil Türkçe dersi en çok net yaptığınız ve soru kaçırmamanız gereken bir derstir. Türkçe dersinde yüksek netlere ulaştığınızda yüksek puan alma ihtimaliniz kat ve kat fazla olacaktır.

KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILIR

MATEMATİK

Kpss’de en az işaretlenen derslerin başında matematik dersi gelmektedir. Matematik 1 ayda yüksek netler yapacağınız bir ders değildir. Matematik dersinde sabırlı olmak en temel kuraldır. Bu yüzden sabırla üstüne gitmeli ve hiçbir zaman pes etmemelisiniz. Bu noktada önemli olan planlı, programlı seviyenize uygun kaynaklarla ilerlemek ve ilerledikçe seviye atlamaktır.

Matematik soru konu dağılımı ve değerlendirilmesi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS GENEL YETENEK NASIL ÇALIŞILIR

MATEMATİK

KPSS KOÇLUĞU olarak her kişiye seviyesine, hayat şartlarına, yapısına uygun dosyalar hazırlarız. Bu dosyaların içinde ise en önemli noktalardan biride kişinin seviyesine uygun kaynak tavsiyeleridir. Bu yüzden piyasada övülen birçok kaynağı sırf bunu çok tavsiye ediyorlar diye almayın. Seviyenize uygun kaynaklar ile başlayın ve basamak  basamak ilerleyin. Alacağınız her kaynağı önceden inceleyin. Bizzat bir çok sayfasına göz gezdirin ve seviyenize uygun olduğunu düşünüyorsanız öyle alın. Aksi takdirde aldığınız kaynak seviyenize uygun değil ise bu durum sizi matematik dersinden daha da soğutacak ve önyargı oluşturacaktır. Şimdiye kadar matematiği sıfır olup daha sonra iyi seviyelere gelemeyen öğrencilerimiz olmadı. Matematiği kötü olan tüm öğrencilerimiz ilerleyen zamanlarda güzel sonuçlara imza attılar. Tek şart: sabırlı ve disiplinli olmak.

Matematik dersini çok uzun sürede bitirmeniz en büyük hatalardan biridir. Eğer temeliniz çok kötü veya orta düzeyde ise tüm matematik konuları en geç 40 gün içinde bitirilmelidir. Süreci ne kadar çok uzatırsanız dersten kopma ihtimaliniz o kadar artar. Unutmayın ilk başta hedefiniz matematikten çok yüksek net yapmak olmamalı. İlk başta hedefiniz matematik dersinde temel atmak olmalıdır. Daha sonra zamanla üstüne koya koya ilerleyeceksiniz.

Her konunun ardına hemen konuyu kimden dinliyorsanız o hocanın soru bankasından konu sorularını çözerek pekiştirmelisiniz. Sadece b grubuna (genel yetenek -genel kültür) hazırlanıyorsanız mutlaka defter tutarak ilerlemeli ve aralıklarla bu defteri tekrar etmelisiniz.

Kpss matematik dersinde belirli aralıklarla defter tekrarları ve yine belirli aralıklarla çözülen karışık testler hayati öneme sahiptir. Çünkü konular ilerledikçe ilk defa çalıştığınız için geçmiş konuları unutmaya başlarsınız. Fakat bir yandan konularda ilerlerken diğer yandan defter tekrarı yapıp geldiğiniz yere kadar karışık test çözerseniz unutmanız en aza iner ve her geçen gün netleriniz artmaya başlar.

MATEMATİK DERS DENEMELERİ

Tüm konular bittikten sonra ve yeterli düzeyde soru çözdükten sonra matematik dersinde Türkçe dersinde olduğu gibi ders denemeleri çözmeye başlamalı ve her gün çözmeye devam etmelisiniz. Böylelikle her gün hemen hemen tüm matematik konularını tekrar etmiş olursanız hem de yapamadığınız veya yanlış yaptığınız konuları daha net belirleme imkanına sahip olursunuz. Diğer bir özelliği ise her geçen gün hızınız artmaya başlar ve süreyi daha verimli kullanmaya başlarsınız.

Unutmayın matematik dersinde atılacak ilk adım sabırdır. Önce konuları bitirip temel atmalısınız, daha sonra soru bankaları ile biraz yükselmelisiniz, daha sonra ders denemeleri ile biraz daha yükselmeli ve en son genel denemeler ile en üst noktaları zorlamalısınız. Tüm bu durum ise bir anda değil zamanla olmaktadır.

Evet temelden bir seviyeye gelmek kolay olmayacak. Zorlanacaksın, bunalacaksın, sıkılacaksın ama ne olursa olsun pes etmeyeceksin. Daima ileriyi hedefleyecek, hayallerinden vazgeçmeyeceksin. Önce sen inanacaksın. Yapacağına, başaracağına, hayallerine ulaşacağına önce sen İNANACAKSIN..

KPSS GENEL KÜLTÜR DERSLERİNE NASIL ÇALIŞILIR yazımızı veya KPSS’DE 85 VE ÜSTÜ PUAN ALMAK yazımızı okuyabilirsiniz.

KPSS KOÇLUĞU ülkemizde online öğrenci koçluğu yapan bir kurumdur.Çalışma sistemimizi inceleyebilir, iletişim kısmından veya facebook üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz..