Kpss Koçluğu olarak bugün sizlere kpss a grubu öğrencilerinin hazırlandığı muhasebe dersi için soru dağılımlarına ve en çok dikkat edilmesi gereken hususlara yer vereceğiz.

Kpss a grubu öğrencileri öncelikle kpss b dediğimiz genel yetenek genel kültür sınavına girmekte daha sonra kpss a grubu dediğimiz maliye, muhasebe, iktisat, hukuk vb kendi fakülte derslerinden sorumlu oldukları veya istedikleri alanda sınava girmektedir.

Önceki yıllarda her bir alandan 30 soru çıkarken yapılan değişikliklerle artık her bir alandan 40 soru çıkmaktadır. Kpss a grubu muhasebe sınav süresi 50 dakikadır.

Kpss A Grubu Muhasebe Soru Dağılımı

  • Genel Muhasebe %70
  • Mali Tablolar Analizi %20
  • İhtisas Muhasebesi (Maliyet Muhasebesi, Yönetim Muhasebesi, Denetim,tms) %10

Yukarıdaki resmi veriler sizi hiçbir zaman yanıltmasın. Maalesef ösym yaptığı alan sınavlarında kendi açıkladığı verileri bazı zamanlar uymamaktadır. Örneğin bazı yıllarda maliyet muhasebesi kısmından çok fazla soru çıkarken bazı zamanlarda denetim-tms kısmından çok fazla soru çıkmaktadır. Bu yüzden her konuya çalışmanız gerekmektedir.

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda süre sıkıntısı yaşamazken özellikle 2017 sınavı ile birlikte sorulan 40 soruya 50 dakika süre verilmesinden dolayı bir çok aday yetiştirmekte zorlanmış, süreden dolayı heyecanları daha fazla artmış ve yapabilecekleri soru sayısının altında yapmıştır. Özellikle kpss a grubu sınavlarına ilk defa hazırlanan öğrenciler buna dikkat etmelidir.

Muhasebe dersinde hazırlık döneminde adayların en çok yaptığı hataların başında soruları çözerken süre tutmamaları olmuştur. Böylelikle adaylar hız kazanamamış ve sınavda kötü sonuçlar almışlardır.

Alan sınavları için piyasada bulunan çoğu kpss kitapları %70 oranında aynı ve baskı hataları ile dolu olmakta bu da öğrencileri bu zor yolda daha da sıkıntıya düşürmektedir. Özellikle kpss a grubu sınavı gibi telafisi zor olan adaylar çalıştıkları kitaplara çok dikkat etmelidir.

KPSS MUHASEBE TAVSİYELER

Muhasebe dersinde her yıl 4-5 adet çıkmış sorulardan soru gelmektedir. Adayların bu yüzden çıkmış soruları sınava kadar en az 2-3 defa çözmeleri gerekmektedir. Çıkmış soruları çözerken özellikle tms-denetim kısımlarını ihmal etmemeli, bu bölümlere de aynı önemi vermeleri gerekmektedir. Diğer bir hata ise çıkmış soruları çözerken ezber yöntemi değil bizzat mantığını anlayarak, algılayarak çözmeniz gerekmektedir. Ezberlediğiniz zaman çoğu yerde o soruyu gözünüz kapalı cevabı söylersiniz çünkü soru ve şıklar aynıdır fakat sınavda bir benzeri geldiğinde yapamazsınız. Bu yüzden her sorunun mantığını öğrenerek çözmelisiniz.

Bu derste doğru yapmanız yeterli değildir. Mutlaka doğruyu hızlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bir soruyu 10 dakikada çözmek doğru bir yöntem değildir. Hız kazanmak için özellikle muhasebe denemelerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Maalesef yine piyasada baskı hatası olmayan kpss a grubu denemesi bulmak çok zordur. Alacağınız denemeleri ve kitapları önceden incelemesiniz. Muhasebe konularını bitiren adaylar özellikle süre tutarak bir deneme çözmeli ya da süre tutarak çıkmış soruları tekrar tekrar çözmelisiniz.

Bu derste diğer adayların önüne geçmek için yapmanız gereken en önemli hazırlıklardan biri ise tek düzen hesap planını öğrenmektir. Belirli aralıklarla bu tabloya çalışmalı, hesapları kodları ile birlikte öğrenmelisiniz. Bu durum size sınavda hız kazandırdığı gibi kısa yolla işlemler yapma imkanı da verecektir.

Son 3 ay kala ise tg denemelerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Tg denemeleri özenle hazırlandığı için sınav formatına daha yakındır  ve size daha doğru sonuçlar gösterecektir.

Muhasebe dersinde çıkmış sorular, tek düzen hesap planı  ve denemeler dışında başka bir kitaba yönelmenizi doğru bulmuyoruz.

Kpss a grubu maliye soru dağılımı ve tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm ülkemizde  bir ilki gerçekleştirerek yaptığımız çalışma sistemimiz hakkında buradan bilgi sahibi olabilir, muhasebe dersinde yaşadığınız sorunları yorum olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılabilirsiniz.

 

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz..

 

KPSS KOÇLUĞU

DAİMA İLERİ !