Kpss Koçluğu olarak bugün öğrencilerimize KPSS A GRUBU iktisat soru dağılımı ve tavsiyelere yer verdik.

KPSS İKTİSAT SORU VE KONU DAĞILIMI

Kpss a grubu öğrencilerinin en çok zorlandığı derslerin başında gelen iktisat dersinde 40 soru çıkacaktır. Süre olarak yine iktisat dersi için süreniz 50 dakikadır.

 

Bilen öğrencilerin çok rahat yaptığı bilmeyen öğrencilerin ise büyük sıkıntı çektiği iktisat dersini matematik dersi gibi düşünebiliriz. Yani birden değil zamanla oturan bir derstir. Bu yüzden öğrenciler iktisat dersini sezonun başından itibaren çalışmaya başlamalı ve kendileri güncel tutmalıdırlar.

İktisat dersinde özellikle tüm konuları bitirdikten sonra bir ay bile ara verdiğinizde çoğu önemli yeri unutmuş olursunuz. Bu yüzden düzenli aralıklarla tekrar yaparak sınava kadar ilerlemelisiniz.

KPSS İktisat Soru Dağılımı

Mikro: 12 Soru

Makro: 10 Soru

Para-Banka: 4 Soru

Uluslararası İktisat: 4 Soru

Kalkınma-Büyüme: 4 Soru

Türkiye Ekonomisi: 4 Soru

İktisadi Düşünceler Tarihi: 2 Soru

Bu soruları ortalama olarak böyle gelmektedir. Yüzdelik olarak ise ;

KPSS İKTİSAT KONU DAĞILIMI

İktisadi Doktrinler Tarihi %5

Mikro İktisat %30

Makro İktisat %25

Para-Banka-Kredi %10

Uluslararası İktisat %10

Kalkınma-Büyüme %10

Türkiye ekonomisi %10

Kpss a grubu öğrencilerin en büyük hatalarından biri bazı dersleri elemeleridir. Özellikle iktisat dersinde son dörtlü kısmı elemek sizin için büyük hata olacaktır. Şüphesiz elediğiniz bir deste çıkan kolay soruları bile yapamayacaksınız.

Diğer yandan iktisat dersine çalışırken bir bütünlük içinde çalışmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Öncelikle mikro iktisat dersini daha sonra makro iktisat dersini en sonunda ise kalan kısımları halletmeniz siz de konu bütünlüğü sağlayacak ve dersi daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. Mikro iktisat dersini bitirip makro iktisata başladığınızda mikro iktisadı tamamen bırakmamalı belirli aralıklarla tekrar ederek ilerlemesiniz.

Özellikle ilk defa kpss a grubu sınavına hazırlanan öğrencilerin ana kaynağı çıkmış sorular olmalıdır. İlk defa konulara çalışırken çıkmış sorular ile desteklediğinizde konuların daha iyi oturduğunu görürsünüz. Konular bir defa bittiğinde ise çözümlü kitaplar ile sürekli belirli sayıda soru çözerek ilerlemelisiniz.

Kpss a grubu iktisat soru dağılımında iyi bir ortalamayı yakalamak isteyen öğrenciler mikro ve makro iktisat kısımlarına daha ağırlık vermelidir. Gerek sınavda bu alanlarda daha çok soru çıkmasından gerek kurum sınavlarında da bu alanlardan çok soru gelmesinden dolayı mikro ve makro iktisat kısımlarını iyi öğrenmeniz sizi diğer adayların önüne geçirecek en büyük etkenlerden biri olacaktır.

Anlayamadığınız veya oturtamadığınız konuları özellikle grafikleri ise her gün yeni bir kağıda yazarak, çizerek çalışmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle o konular zor olmaktan çıkacak bilinçaltınız da yer edecektir. En önemlisi ise tekrarları aksatmamanızdır.

Değerli Öğrenciler, KPSS KOÇLUĞU, online öğrenci koçluğudur ve tüm öğrencilere ilk 7 gün ücretsizdir.. Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kpss maliye soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan , kpss muhasebe soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda kpss a grubu öğrencileri için iktisat soru dağılımına ve tavsiyelerimize yer verdik. Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz.

 

KPSS KOÇLUĞU

DAİMA İLERİ !