Hayalinizdeki hayat nedir? Kendiniz için nasıl bir gelecek planlıyorsunuz? Bir noktada, ne olabileceğine dair bir ipucumuz var. Ancak zamanla değişmeye devam ediyor. Genel olarak, sırf önceki hedefimize ulaşmak imkânsız göründüğü için başka bir hedefe sahip olma eğilimindeyiz. Hedefimizi ya da hayallerimizi parçalara bölüp gerçekleştirmekten bahsetmiyorum. Bir hedefe ulaşmak kendimizce imkânsız hale gelmeye başladığı için sabredemeden amacı tamamen değiştirmekten bahsediyorum.

Neden Hayatımızdaki hedefleri değiştirip duruyoruz?

Bir şeye karar veriyoruz. Bunun için heyecanla çalışıyoruz. Sonra zorluklarla karşılaşıyoruz ve tutkumuz azalmaya başlıyor. Zamanla yeterince yetenekli olmadığımızı düşünüyoruz ve vazgeçiyoruz. Başka bir hedef alıyoruz ve aynı şey devam ediyor.

Aslında, herhangi bir karar verdiğimizde, başarısından çok eminiz, ancak hayatın her zaman kararlılığımızı test etmek için planları vardır.

Büyük hayaller kuran bir tek sen misin?

Büyük hayaller kuran birkaç kişiden biri olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Hayır. Dünyada ki insanların çoğu milyoner olmayı hayal etmeye cesaret ediyor. Dünyada ünlü olmak isteyen çok kişi var. Hepsinin büyük büyük hayalleri var. Ancak çoğu başarısız oluyor. Neden peki?

Kazananlar, olağanüstü kararlılığa sahip sıradan insanlardır. Başarısızız çünkü kararlılığımız yok. Kontrol edersek, sadece büyük şeylerde başarısız değiliz. Aynı nedenden dolayı her gün küçük şeylerde de başarısız oluyoruz.

KARARLILIK

İşte günlük hayatımızın ortak ifadelerinden bazıları:

  1. Yarından itibaren erken kalkacağım.
  2. Önümüzdeki hafta sabah yürüyüşüne veya meditasyona başlayacağım.
  3. Yarından itibaren sınavım için çalışmaya başlayacağım veya daha iyi bir işe hazırlanacağım.
  4. Bugünden itibaren sigarayı bırakacağım.

Kendinize benzer sözler vermiş olmalısınız. Onlara sık sık ne olur? (bazen) başladığımızı biliyorum. Ancak, sadece birkaç gün sürer ve bunun sizin çabanız olmadığını anlarsınız. Bu küçük şeyler ne kadar kararlı olduğunuzu söyleyebilir.

Hayallerinize giderken düz bir yolculuk mu bekliyorsunuz?

Sınavı kazanmak, atanmak istiyorsunuz, kendi işinizi yapmak istiyorsunuz ya da bir şirkete girmek istiyorsunuz, Mesleğinizi değiştirmek istiyorsunuz, sanatçı olmak istiyorsunuz… Bu hedefler sizi kendiniz için hayal ettiğiniz geleceğe götürür.

Mücadele etmeden başarıya nasıl gidebilirsin? Bu hayalleri gerçekleştirmek kolay olsaydı, birçok kişi bu dünyada başarılı olurdu. Ancak başarılı kişilerin oranının o kadar yüksek olmadığını biliyorsunuz.

“Büyük ya da küçük, her değerli başarının, angarya ve zafer aşamaları vardır; bir başlangıç, bir mücadele ve bir zafer.” ~ Gandi

 İnsanların harekete geçtiğini birçok kez gördüm. Her şey düzelene kadar devam ediyoruz. Ne zaman bir direnç bulsak, yaklaşımımız/hevesimiz ölmeye başladı. Bu nedenle, hayallerimizin çoğunda yaşam yoktur. Bunun sana olmasına izin verme.

Herhangi bir şeye başlamadan önce, karşılaşabileceğiniz zorlukların farkına varın. Oyunun kurallarına iyi hazırlanmışsanız kazanma şansınız artacaktır. Karşılaşabileceğimiz tüm zorlukları tabi ki belirleyemiyoruz. Ancak, birçoğunu önceden tahmin edebilir ve planlarımızı şaşırtıcı bir şekilde en verimli hale getirebiliriz.

Kararlılığınızı test etmek için örnekler:

Bakalım hayat ne kadar kararlı olduğunuzu günlük hayattan basit örneklerle nasıl test edecek:

Yarından sonraki sınavına hazırlanmaya veya bir sonraki işine çalışmaya karar verdiğin zamanı hatırlıyor musun? Sonunda, yarın kendinizi diğer günlerden daha fazla meşgul bulacaksınız. Evinize çok az misafir gelmiş olabilir ve planınız bozulabilir. Karar verdiğiniz şeye devam edebildiniz mi?

Yürüyüşe çıkmaya veya egzersiz yapmaya karar verdiniz. Bunu birkaç gün yaptıktan sonra, ofiste bazı işlerle uğraştınız. Eve geç geldiniz ve vücudunuz ertesi gün daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duydu  bu nedenle sabah erken kalkamadınız ve karar verdiğiniz bir günü daha atladınız. Başladığınız şeyi yapmamak için sürekli bahane mi üreteceksiniz?

Öfkeni/sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve daha iyi bir insan olmak istiyorsunuz. Aniden, normalde karşılaşmanız gerekenden daha karmaşık durumlarla karşılaşacaksınız. Peki ya şimdi? Dünyanın sizin daha iyi biri olmanızı istemediğinden şikayet mi edeceksiniz?

Bu neden oluyor? Bir şeye başladığımızda neden durumlar daha zor görünüyor? Aslında bu, kararınızın geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu hayatın kontrol ettiği anlardır. Sonra ne yapacağız?

Kararlarınızda istikrarlı olun:

Kararlılık, bir durum sizi desteklemediğinde bile zihninizin harekete geçme gücü ile ilgilidir. Hayaliniz veya hedefleriniz ne kadar büyükse, o kadar çok başınız belaya girer.

Her sorun bir meydan okuma ve büyüme fırsatıdır.

Düşecek gibi hissettiğinizde veya işler beklendiği gibi gitmediğinde kendinize “Bu biraz daha uzun sürebilir ama olacak” deyin. Her ne olursa olsun Olumlu düşünceler frekansında kalın.

“Kararlılık size önünüzdeki engellere rağmen devam etme azmini verir.” ~ Denis Waitley

 Bu sıkıntılarla ne kadar çok uğraşırsanız, hayatın size vereceği ödüller o kadar büyük olacaktır unutmayın.

Ruh halinizin planlarınızı mahvetmesine asla izin vermeyin:

Çoğu zaman ruh halimizin kölesi oluruz. Biraz zamanın olsa bile, ders çalışacak havamda değilim diyor yine bahane üretiyorsun. Alarmlarınız size dün karar verdiğiniz gibi uyanma zamanının geldiğini söylese bile. “Bugün havamda değilim. Belki yarın daha iyi bir ruh halim olabilir” diyor ve alarmı kapatıyorsunuz.

Ruh halinize bağlı kalmayın. Karar verdiyseniz, kalkın ve yapın. Karar, kendinize verdiğiniz söz gibidir. Sözlerinin değerini koru. Eğer yapmazsanız, kendinizi ve hayallerinizi aldatıyorsunuz demektir.

“İyi olmayı bekleme. Bunu yaparsan hiçbir şey başaramazsın. Uygun zaman diye bir şey yoktur. Zihniniz işe koyulması gereken zamanı biliyor olmalı.”

Bir kez mazeret uydurursanız, hayat size ertelemeniz için iki neden daha verecektir. Siz bir adım atarsanız, hayat size yardımcı olmak için iki adım atacaktır.

Devam Et:

Herhangi bir hedefi takip etmeden önce iki kez düşünün. Ancak, bir kez karar verdiğinizde, harekete geçin. Bundan sonra durmayın. Küçük eylemler sizi yolda tutmak ve ilerlemeye motive etmek için yeterlidir.

Zorluklar sizi daha güçlü kılmak için gelmeye devam edecektir. Öğrenmeye devam et ve devam et, bir gün anlayacaksın ve her türlü zorluğun üstesinden geleceksin!

Michael Jordan’ın dediği gibi, “Engeller sizi durdurmamalı. Bir duvara çarparsanız arkanızı dönüp pes etmeyin. Nasıl tırmanacağınızı, içinden nasıl geçeceğinizi veya etrafından nasıl dolaşacağınızı öğrenin.”