Yıllardır görmüş olduğumuz eğitimin sonuna gelmişizdir. Son bir sınav kalmıştır geçilmesi gereken. Çevremizdeki insanların beklentilerini karşılayacak, bir iş sahibi olmamıza imkan tanıyacak bir sınavdır. Gözümüzde büyür de büyür. Bir anda hayatımızın odak noktası haline gelir. Kimisi mezun olmuştur atanmak ister bu sınavı bekler. Kimisi özel sektörde çalıştığı işinden memnun değildir, devlet kadrosuna atanıp rahatlamak için bu sınavı bekler. Kimisi yıllardır çalışır hazırlanır istediği puanı alabilmek için. Öğretmen, müfettiş, uzman, mühendis, polis, hemşire, sağlıkçı, subay kısaca memur olmak isteyen bekler bu sınavı. Sınavdan puan almak, kadroların ilanı, mülakatlar, ve tercihler arkasından acaba yerleşirmiyim endişesi. Uzuuun bir sınava hazırlık sürecinin arkasından gelir bunlar.

Sınava hazırlık süreci zaten sancılı ve sıkıntılı geçmiştir. Ne zaman çalışmaya başlasam, hangi kaynakları kullansam, dershaneye gitsem mi yoksa evde mi hazırlansam, evliyim çocukla olur mu ki, bankada yoğun çalışıyorum acaba hazırlanabilir miyim sınava, kurtulur muyum bu yoğunluktan. Kısacası arkadaşlar bu sınava ya yeni bir iş sahibi olmak isteyen girer yada mevcut işinden kurtulmak isteyen. Kendini eve kapatıp aylarca çalışanda var, iki çocukla bu sınava hazırlanan da var, mevcut işinden dinlenmek için arda kalan 3-4 saatini bu sınava hazırlanarak geçiren de var. Süreç zorludur, rakipler çoktur, içinde bulunduğunuz süreç sıkıntılıdır. Bazende kafa karışıklığı yaşarız, kpss mi, ales mi, yüksek lisans mı yapsam, dgs mi girsem, hatta yeniden üniversiteye hazırlanıp daha iyi bir bölüm mü okusam. Arkasından ya bunların hiç biri olmaz olduğumuz yerde kalmışızdır yada birini başarmış hayatımıza fark katmışızdır.

Süreç boyunca gözünüze görünmeyen en değersiz şey zaman olmuştur. Siz bunları yapmaya çalışırken zaman geçip gitmektedir. Peki sizlere önerim nedir?

ÖNERİM

Hayatınıza yukarıdan baktınız mı hiç? Ne demek?

Gözlerinizi kapatın ve o siyahlıkta hayatınızın akışını seyredin. Neredesiniz ne yapıyorsunuz, gizli saklı her şeyi,  kendinizi ve çevrenizdekileri yukarıdan izleyin uzun uzun seyredin. Sonra izlediğiniz bu filmi değerlendirin. Yaptıklarınız doğru mu ders çalışma şekliniz doğru mu yaşantınız doğru mu masada geçirdiğiniz vakit nasıl geçmiş, iş yerinde ne durumdasınız, aileniz ne halde dünya sizi içselleştirip kayıp mı etmiş. Ve yukarıdan izleyen kişi ile dünyadaki kişi artık farklı kişiler olmuştur. İşte burada yukarıdan izleyen kişi aşağıdakine tavsiyede bulunmalıdır. Doğru olanı, yapması gereken neyse onu yapmasını sabretmesini söylemelidir. Yani yukarıdan bakan sen aşağıda yaşayan seni motive etmelidir. İnsanın ilacı da ihtiyacı da kendindedir. Önemli olan içindeki seni bulup ona kulak verebilmektir.

Hepinize KPSS sürecinde ve hayatlarınızda başarılar diliyorum.

KPSS KOÇLUĞU (Tekin POLAT)