Bu yazımızda KPSSYE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI ,nelere dikkat edilmeli, netleri arttıracak neler yapılmalı bunlara değineceğiz.

Kpss sürecinde son aylar çok çok önemlidir. Son aylar yapacağınız çalışmalar binlerce kişinin önüne geçmenizi ve sınavı kazanma ihtimalinizi arttırır.

Kpss döneminde birçok adaylar maalesef son aylar çalışma tempolarını düşürmektedir. Oysa tam tersi olmalı, sınav yaklaştıkça daha fazla çalışmalısınız.

Öncelikle sınava 2 ay kala tüm konularınızın bitmiş olması gerekmektedir. Konularınız bitmemiş ise önceliğiniz bitmeyen konuları sağlam bir şekilde bitirmek olmalıdır. Daha sonra tamamen sınava yönelik çalışmalısınız.

Sıkıntı yaşadığınız derslerde ders denemeleri çözerek ilerlemelisiniz. Örneğin matematik dersinde sıkıntı yaşıyorsunuz. Her gün 1 matematik ders denemesi çözebilirsiniz. Böylelikle hem her gün genel tekrar yapmış olursunuz hem de sorun yaşadığınız konuları daha kolaylıkla belirleyebilir ve o eksik konuların üstüne gidebilirsiniz.

KPSSYE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI

KPSSYE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI

Sınav yaklaştıkça stresiniz artacaktır. Bu çok normal bir durum olduğunu ve sadece sizde olmadığını iyi bilin. Stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Son 2 ay kala çok fazla stres yaşıyorsanız mutlaka kendinize vakit ayırın. Sürekli evde durmayın. Sürekli evde durmak sizi hareketsiz olmanızı sağlayacaktır. Gün içinde çok fazla hareket etmediğiniz için bu durum uykunuza yansıyacaktır ve daha geç uyumaya başlayacaksınız. Daha geç uyumak daha fazla yorgunluğa neden olacak ve çalışmalarınız daha verimsiz olacaktır. Bu yüzden tüm olayların zincir gibi birbirine bağımlı olduğunu unutmayın.

Eğer sürekli evde veya sürekli dershane gibi ortamlarda çalışıyorsanız günlük 1 saat yürüyüş yapabilirsiniz. Sakın şöyle düşünmeyin. ‘’ Vaktim mi var konuları yetiştirmem lazım, soru çözmem lazım’’ Bu gibi düşünceler sizde stresin daha da artmasına neden olur. Günlük yürüyüş ise beyninizi ve vücudunuzu rahatlatacağı gibi kpss çalışmalarınızı aynı verimlilikle ilerletmenizi sağlayacaktır.

Bir başka önemli konu ise sürekli aynı yerde ders çalışmaktır. Sürekli evde, dershanede veya kütüphanede çalışıyor olabilirsiniz. Uzun zamandır her gün aynı yere gidip aynı olayları yaşamanınız sonucunda bir süre sonra beyniniz bu durumu normal gibi algılayıp sizin daha fazla sıkılmanıza neden olacaktır. Mutlaka haftada 2-3 gün başka yerlerde ders çalışın. Bu başka bir oda olabilir, dershane olabilir, kütüphane olabilir, herhangi bir yer olabilir. Yeter ki daha önce çalıştığınız yer ile aynı yer olmasın. Çalışma ortamınızı zaman zaman değiştirmenizi sıkılmanızı, bunalmanızı engelleyecek ve aynı tempoda devam etmenizi sağlayacaktır.

KPSSYE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI nın en önemli cevaplarından biri Türkiye Geneli denemelerdir. Kpss’de en önemli konu ise Türkiye Geneli denemelerdir. Türkiye Geneli denemeleri özenle hazırlandığı için soru bankalarından, normal denemelerinden daha kaliteli olur ve sınava en yakın yayınlardır. Yayın ayırt etmeden tüm yayınların Türkiye geneli denemelerinden 5er tane çözebilirsiniz. Türkiye Geneli denemeleri son 2 ay çözmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle analizlerinizi iyi yaptığınız takdirde sürekli netlerinizin arttığına şahit olursunuz. Sınav formatında soruların bulunduğu Türkiye geneli denemeleri sizi sınava en iyi şekilde hazırlayan unsurlardan biridir.

Türkiye Geneli denemeleri, notlar, motivasyon ve daha birçok konu için facebook KPSS KOÇLUĞU grubumuza katılabilirsiniz.

KPSSYE 2 KALA NASIL ÇALIŞILIR

Eğer çok sıkıldığınızı, bunaldığınızı hissediyorsanız haftada 1 gün kendinize vakit ayırabilirsiniz. Bu tatil gününde ise tek bir soru veya ders çalışma yapmamalı, çalıştığınız ortamlarda bulunmamalısınız. Daha ileri gidebilmek için bazı zamanlar durup kendinize vakit ayırmak, daha sonrasında dört elle tekrar sınava sarılmak en iyi yöntemlerden biridir. Sürekli süreyi düşünmeyin. Kaç gün kaldığını saymaktan vazgeçin.

Son aya geldiğimizde elinizde tüm derslerden notlar bulunması gerekmektedir. Defter tutmanızın avantajı özellikle bu son ay kendini belli etmektedir. Tekrarlarınızı sürekli defterinizden, tuttuğunuz notlardan tekrarları yapın. Parçalara ayırıp her gün bir konu tekrar yapabilirsiniz. Sürekli aynı defteri tekrar ettiğinizde konular bilinçaltınızda daha uzun süre kalacaktır ve unutmanız daha da zorlaşacaktır.

Son ay defter tekrarlarınızın yanında mutlaka Türkiye Geneli denemelerinize devam etmelisiniz. Son 3 gün kalıncaya kadar Türkiye Geneli denemeleri her gün 1 tane çözmek şeklinde devam etmelisiniz. Ayrıca analizleri çok iyi yapmalı ve eksiklerinizi belirleyip tamamlamalısınız.

Son ay bir diğer yapmanız gereken durum ise genel tekrarlardır. Her ders için genel tekrarlar yaparak yeniden unuttuğunuz ve önemli tüm kısımları hatırlayabilirsiniz. Ders tekrarlarını dershanelerin tekrar programına katılarak yapabileceğiniz gibi youtube üzerinde bulunan bir çok genel tekrar ders videolarını izleyerek yapabilirsiniz. En iyi verimi ne şekilde alacağınızı düşünüyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Yeter ki yapın, aksatmayın.

SON 2 AY KALA KPSS NASIL ÇALIŞILMALI

Bu paragrafta yazılanlar netlerinizi arttıracak en önemli unsurlardır ve tüm öğrencilerimiz uygulamaktadır. Sınava 3 gün kala soru çözmeyi, deneme çözmeyi bırakın. Sadece tekrar edin. Yıl içinde tuttuğunuz defterlerden, notlardan son 3 gün bol bol tekrar edin. Özellikle tarih gibi konuların çok olduğu derslerin üstüne düşerek zamanınızı sadece tekrara ayırmalısınız. Emin olun bu yöntem sınavda +5 – +15 net arasın yapmanızı sağlayacaktır.

Her ne olursa olsun kendinizden emin olun. Kendinize güvenin. Dünyanın sonu olmadığını, hiçbir şeyin sizden önemli olmadığını unutmayın ve kazanmak için elinizden geleni yapın. Kpss’den yüksek puan almak zor değildir. Sadece doğru, planlı, programlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Şüphesiz biz hepinize tek tek güveniyoruz.

KPSSYE 2 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI yazımızın yanında Kpss Koçluğu çalışma sistemimize buradan ulaşabilir, KPSS’DEN 85 VE ÜSTÜ PUAN ALMAK yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz.

DAİMA İLERİ !