Kpss Koçluğu olarak bu yazımızda öğrencilerimizin kpss matematik netlerini arttırabilmesi için nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair bilgiler verip tavsiyeler de bulunduk. Kpss Koçluğu olarak daima öğrencilerimizin yanında olacağız.

Sınavlarda öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden başında matematik gelmektedir. Özellikle matematiği düşük seviyede olan öğrenciler bu engeli aşmakta çok zorlanmakta ve en sonunda pes edip bırakmaktadırlar. Bu videomuzda KPSS KOÇLUĞU olarak matematik için öğrencilerimize verdiğimiz tavsiyelerden sizlere bahsedeceğiz. En önemlisi ise bu tavsiyeler bir çok öğrenci de  denenmiş ve başarıya ulaşılmıştır.

  • SEVİYE BELİRLEME (KPSS MATEMATİK)

Seviyeniz ne durumda ? Matematikte nerdesiniz? Bunu anlamak için öncelikle bir deneme çözmeniz gerekmektedir. Seviyem çok kötü deneme çözmeyim diye düşünmeyin. Özellikle başlangıçta ne yaptığınız ve seviyenize göre uygulayacağınız adımlar farklılık gösterir. Bu yüzden mutlaka deneme çözmelisiniz. Ayrıca ilk denemenize 5 net ile başladığınızda ileride çalıştıkça bu netlerin arttığını görmek sizi ekstra motive edeceğinden dolayı önemli bir yer tutmaktadır..

  • SEVİYENİZE UYGUN KAYNAK SEÇİMİ

Denemenizi çözdünüz ve matematikten 5 net yaptınız diyelim. Düşük seviyede olduğunuzu kabul ettiniz ve sıra kaynak seçimine geldi. Doğru kaynak seçimi öğrencilerde en çok yapılan hataların başında gelmektedir. Özellikle piyasada en çok önerilen kaynaklardan değil seviyenize en uygun kaynakla başlamalısınız. Bu doğrultuda seviyenize uygun kaynakların arasından kendiniz bizzat inceleyip size en uygun gelen soru bankasını almalısınız. Yorumlarla değil, hocaların önerdiği ile değil sizin bizzat inceleyip almanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki öğrencinin en başta seviyesine uygun ve içine sinen kaynağı alması o derse çalışmayı daha kolay hale getirmiştir..

KAYNAK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

Seçeceğiniz kaynaklar özellikle çözümlü olmalıdır. Çözümsüz olan kaynaklarda öğrenciler yapamadığı sorularda direk pes etmekte ve o dersten soğumaktadır. Bu yüzden mutlaka çözümlü kitaplara yönelmelisiniz.

Yapamadığınız sorular… Matematiği anlama ve yapma sürecinin en önemli adımlarından biri yapamadığınız sorulardır. Yapamadığınız soruların mutlaka çözümünü incelemeli ve mutlaka birine çözdürmelisiniz. Bunu yaptığınızda akılda kalıcılığı daha arttırıp öğrenme sürecini daha da hızlandırırsınız.

  • KPSS MATEMATİK TEKRARLAR

Tüm konuları bitiriyim ondan sonra baştan tekrar ederim hatasına düşmemelisiniz. Özellikle her 3-4 konu bitirdikten sonra geriye dönük tekrarlar yapmanız gerekmektedir. Matematiğe düşük seviyede olan öğrenciler bunu yapmadığı sürece öğrendiklerini çok kısa zamanda unutmakta ve çalıştıkları zaman boşa gitmektedir. Tüm bunları haftalık, aylık programlı bir şekilde yapmalısınız.

  • KPSS MATEMATİK KARIŞIK SORU ÇÖZÜMÜ

Her hafta geldiğiniz yere kadar belirli sayıda karışık soru çözmelisiniz. Karışık soru çözmenin en önemli faydası geldiğiniz konuya kadar soru çözerek o konular üzerinde daha iyi olmanızı sağladığı gibi karışık çözerek de genel tekrar etmiş olup bilinçaltınızda o konuları daha iyi benimsemenizi sağlamaktadır.

  • YAPAMADIĞINIZ SORULAR

Bir konuya çalıştıktan sonra soruları çözmeye başladığınız andan itibaren ilk seferinde yapamadığınız soruları ayırıp belirli aralıklarla çözmelisiniz. Örneğin bugün bir konuya çalıştınız ve çözdüğünüz sorular arasında toplam 30 soruyu yanlış yaptınız veya boş bıraktınız diyelim. Çözümleri incelediniz veya bir başkasına çözdürdünüz ve sonunda evet öğrendim dediniz. İşte bu noktada o soruları geçmeniz yapacağınız en büyük hata olur. Bu yanlış veya boş olan soruları ertesi gün bir daha çözmeli ve bir hafta sonra tekrar çözerek kalıcılığı sağlamalısınız.

 

  • KPSS MATEMATİK DENEMELERİ

Tüm konulara çalışıp yeterli düzeyde soru çözdükten sonra matematik çalışmayı bırakmamalısınız. Özellikle belirli aralıklarla matematik denemesi çözmelisiniz. Matematik denemesi çözmek için çok iyi seviyeye gelmeyi beklemeyin. Soru bankaları genelde belli bir soru sayısını barındırması gerektiğinden içinde en kolaydan en zora doğru veya bir çok farklı soru tipine yer vermektedir. Denemelerde ise bu husus değişmekte ve kaliteli, sınav tarzında sorular çıkmaktadır. Denemeleri de belirli aralıklarla çözdüğünüzde bu da sizin öğrenme seviyenizi arttıracak ve daha iyi hale gelmenize sebep olacaktır.

 

  • BÜTÜN DÜŞÜNMEK VE SABIRLI OLMAK

KPSS MATEMATİK dersinde önerdiğimiz tüm bu yöntemleri bir bütün halinde düşünüp sabırlı olmalısınız. İlk başta, ilk yapamadığınız soruda, ilk anlamadığınız konuda pes edip bırakmak size bir şey kazandırmaz. Bu yüzden inatla, sabırla çalışmaya devam etmelisiniz.

Matematikte işin kilit noktası sabırlı olmaktır. Tüm izleyeceğiniz videolar, dinlediğiniz hocalar, çözdüğünüz sorular… Tüm bu uğraşlar sizi ileri götürür. Bu yüzden hiçbir zaman vazgeçmeden emek vermeye devam etmelisiniz.

Kpss matematik soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz.

KPSS KOÇLUĞU

 

DAİMA İLERİ !!