KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILIR . Kpss maliye dersi ile ilgili detaylı tavsiyeler verip adayların dikkat etmesi gereken noktaları belirtiyoruz.

Değerli öğrenciler yapmış olduğumuz tüm paylaşımlarda tarafsız ve özgün olmaya çalışıyoruz. Bu sitede yazılan her şey sizleri daha iyi yönlendirmek, sizlere faydalı olmak adına paylaşılmaktadır.

Kpss a grubu ülkemizin en önemli ve en zor sınavlardan biridir. Gerek kpss’de yüksek puan almanın zorlu sürece, gerek kurum sınavları, tüm bunlar yetmezmiş gibi üstüne mülakat olması, süreci psikolojik açıdan çok zor yapmaktadır. Öncelikle bu zorlu yolculuğa baş koyduğunuz için, bu zorlu yolu seçerek hedeflerinizin, hayallerinizin gündelik hayattan daha önemli olduğunu kanıtladığınız için hepinizi tek tek tebrik ederim.

Bu yazımızda maliye dersinin tüm noktalarına değinerek maliye dersinde yüksek net yapmanızı sağlayacak tavsiyelere yer vereceğiz.

KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILIR

Bir derse çalışmadan önce mutlaka o dersi önceden analiz etmelisiniz. Hangi konudan kaç soru çıktığını, nasıl çalışılması gerektiğini öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.Tüm bunlar bir dersin ön hazırlığını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda  KPSS MALİYE SORU DAĞILIMI VE TAVSİYELER yazımıza mutlaka okumalısınız.

Maliye dersi geneli itibari ile sözel bir ders olduğundan dolayı ilk aylarda ilk defa çalışan adaylar için çok zor bir ders olmaktadır. Daha sonra ise üstüne düştükçe a grubunun en kolay derslerinin başında gelir ve birçok aday maliye dersinde yüksek netler çıkarmaktadır.

Özellikle üniversite yıllarınızda maliye dersi ve türevleri ile ilgili fazla sayıda ders görmemişsiniz ilk zamanlar zorlanmanız gayet normaldir. Maliye dersinin ilk konusu maliye teorisi ile başladığınızda bir çok kavram, bir çok isim ile karşılaşacaksınız. Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. İlerleyen süreçlerde hepsinin oturacağı unutmayın.

Sözel derslere çalışmanın en iyi yöntemlerinden biri o ders ile ilgili not tutmaktır. Fakat bir yıl içinde iyi seviyelere gelmeniz gerektiğinden zamanı verimli kullanmalısınız. Bu yüzden maliye dersi her konu için defter tutmanızı istemiyoruz. Hocayı dinlerken elinizde tüm konulara değinmiş bir konu anlatım kitabı olması son derece önemlidir. Bir konuyu bitirdiğinizde mutlaka o konunun ardına soru çözümleri yaparak konuyu iyi bir derecede pekiştirmelisiniz.

Maliye dersinde konunun hemen ardına soruları çözdükten sonra belirli aralıklarla tekrar etmeniz konuların daha iyi oturmasını sağlar. Unutmayın ilk defa konu çalıştığınızda ve hemen sonra soruları çözdüğünüzde konunun hemen oturacağını, tüm soruları doğru yapacağınızı düşünmeyin. Kavrama, bir süreçtir. İlk çalıştığınızda temel edinir, ikinci tekrarda daha iyi olur, çıkmış soruları çözdüğünüzde ve ilerleyen aylarda çok daha iyi olursunuz. Bu yüzden her dersin üzerine bıkmadan, usanmadan gitmeniz son derece önemlidir.

KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILMALI

Bir konuyu bitirip o konu hakkında soruları çözdükten sonra aradan çok zaman geçmeden o konu ile ilgili çıkmış soruları da hemen çözmelisiniz. Çıkmış Sorular, a grubu için vazgeçilmez ve en önemli kaynaktır. Çıkmış soruları çözerek o konu ile ilgili en çok hangi kısmından soru geldiğini, en çok hangi kısımların önemli olduğunu analiz edebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta hem konu sonrası çözülen sorularda hem çıkmış soruları çözerken mutlaka çözümleri okumalısınız. Doğru da yapsanız yanlış da yapsanız tüm soruların çözümlerini tek tek, anlayarak, özümseyerek, hızlı hızlı gitmeden okumalısınız. Çözümler, hem o kısmı daha iyi anlamanızı sağlar hem de o konuyu genel tekrar etmenize neden olur. Böylelikle ilerleyen zamanlarda çıkmış soruları tekrar tekrar çözerken yorum yapma kabiliyetinizde gelişir.

Konuya çalıştınız, konu sorularını çözdünüz, ertesi gün çıkmış soruları çözdünüz. Bu sefer konunun hangi kısımlarının daha önemli olduğunu, hangi kısımlardan daha fazla soru gelebileceğini biliyorsunuz. İşte tüm bunları yaptıktan sonra notlarınıza dönüp eklemeler yapabilirsiniz. İlk başta yazmadığınız ve soruları çözerken önemli olduğunuz kısımları veya karıştırabileceğinizi düşündüğünüz kısımları notlarınıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle tekrarlar sizin için daha kolay olur. O konunun tüm bölümlerini bir tekrar da görmüş olursunuz.

Kpss a grubu maliye dersi için bir diğer önemli nokta yapılan tekrarlardır. Tekrarlar, yapılması en kolay gibi gözüken ama en zor yapılan çalışma yöntemidir. Tekrarlarınızı mutlaka aksatmadan yapmalısınız. Tekrarlarınızı yaparken her hafta her konuyu tekrar etmeye çalışmayın.Çok soru gelen konuları her hafta, az soru gelen konuları ise 3-4 haftada bir tekrar etmeniz yeterli olmaktadır. Aksi takdirde adaylar çok az soru gelen konulara günlerini, hatta aylarını ayırıp zamanlarının büyük bir kısmını yanlış bir şekilde kullanmaktadır. Siz bu hataya düşmeyin.

KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILIR

MALİYE DERSİNE NASIL ÇALIŞILMALI

Maliye dersinde tekrarlarınızı her yaptığınızda mutlaka aynı yerden tekrar etmelisiniz. Bu çok önemlidir. Bugün tekrarınızı başka bir kitaptan yarın tekrarınızı herhangi bir nottan, diğer gün bambaşka bir nottan yaparsanız konuların aklınızda kalması daha zor bir hal alır ve gittikçe konuları karıştırmaya başlar, en kolay soruları bile yapamaz hale gelirsiniz.

Bu yüzden örneğin her tekrarı aynı defterden yapmak son derece önemlidir. Sürekli aynı yerden tekrarınızı yaptığınızda konular bilinçaltınızda daha uzun süre kalacak ve bir süre sonra hangi sayfada ne yazdığını, defterinizin hangi köşesinde neler yazdığınızı tahmin edebileceksiniz. Böylelikle sınava girip soruları gördüğünüzde gözünüzün önüne hemen defterinizdeki sayfalar gelecek ve soruları çok rahatlıkla yapabileceksiniz.

Kpss A grubunda yüksek puanlar hedefliyorsanız özellikle maliye ve muhasebe derslerinde yüksek netler yapmak zorundasınız. Çünkü bu iki ders ortalama yüksek puan alan tüm adaylar tarafından yüksek netler çıkarılmaktadır. Sizde yarışa dahil olmak istiyorsanız maliye ve muhasebe derslerine büyük önem vermelisiniz.

Maliye dersinde yüksek netler yapabilmek için tüm bunların yanında stratejik konular dediğimiz konulara daha fazla önem vermelisiniz. Çünkü her derste adaylar belirli konuları çok rahat yapmaktadır. Binlerce kişinin önüne geçmek için ekstra dikkat etmeniz gereken nokta, diğer adayların zorlandığı konulardır.

Maliye dersi için stratejik konular bütçe, türk vergi sistemi ve vergi hukuku, maliye politikası konularıdır. Bu üç konudan ortalama olarak toplam 18 soru gelmektedir ve bu konular adayların zorlandığı konuların başında gelmektedir. Maliye dersi tam anlamı ile bittiğinde bu konuları özel çalışmalar yaparak, bu konuların üstünde durarak netlerinizi arttırabilirsiniz.

KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILIR

MALİYE DERSİNDE YÜKSEK NET NASIL YAPILIR

Yüksek netler yapmak için hiçbir konuyu elememelisiniz. Maalesef a grubunda çok sık karşılaştığımız durumlardan biri adayların her dersten bir iki konuyu bilinçli olarak elediklerini veya bir iki konuya hiç çalışmadıklarını görmekteyiz. Konuları elediğiniz zaman sınavda o konu ile ilgili gelecek kolay soruları dahi yapamayacaksınız ve binlerce adayın gerisine düşeceksiniz. Bazı konular size karışık gelebilir, zor gelebilir ama hiçbir konunun zor olmadığını sadece yeterince emek verilmediğini unutmayın. Bu yüzden size karışık gelen, zor gelen konuların üstüne üstüne giderek halletmelisiniz.

Dershanelere gidebilirsiniz, gitmeyebilirsiniz tüm bunlar sizin seçiminizdir fakat önemli olan dershanelere güvenmemeniz gerçeğidir. Dershaneler ekim ayında açılıyor ise derse çalışmak için dershanenin açılmasını beklemeyin. Çünkü siz kısa sürede çok iyi seviyelere gelmek zorundasınız. Dershanelerin ekim ayında açılmaları sizi çok düşündükleri için değil, çok daha fazla kayıt almak istemelerinden kaynaklanır. Bu yüzden çok geç kalmadan hemen başlayın.

Yapılması gerekenler yapıldığı diye kimseyi alkışlamayın. Eğer yapılması gerekenden daha fazla fayda sunuluyor ise o zaman alkışlayın.

A grubu için çıkmış soruların hayati öneme sahip olduğunu daha önce vurgulamıştık. Bu yolculukta çıkmış soruları en az iki defa bitirmenizi tavsiye ediyoruz.

Maliye dersinde toplam 40 soru için 50 dakika verilmektedir. Adaylar, maliye dersinde herhangi bir süre sıkıntısı yaşamamaktadır bu yüzden hız, daha hızlı yapma gibi hususlara bu yazımızda yer vermeyeceğiz.

Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi inceleyebilir, iletişim kısmından aklınıza takılanları sorabilir veya kayıtlı öğrencilerin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubuna katılarak motivasyon, not, pdf paylaşımlarından faydalanabilirsiniz.

KPSS KOÇLUĞU olarak sadece kayıtlı öğrencilerin değil, elimizden geldiği kadar tüm öğrencilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bize yazabilir, danışabilirsiniz.

Hiçbir emeğin karşılıksız kalmadığını unutmayın..

KPSS MALİYE NASIL ÇALIŞILIR yazımızın yanında bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz..