Kpss lisans konuları Kpss Koçluğu olarak bugün sizlere kpss lisans konuları-derslerinden coğrafya soru dağılımlarını ve değerlendirmesini yapıp kpss coğrafya dersinde adayların nelere dikkat etmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Kpss  2019 hazırlanmaya yeni başlayan her öğrenci kpss lisans konuları çok iyi analiz etmeli ve ona göre önlem almalıdır..Coğrafya dersi bu süreçte sizlerin en kolay derslerinden biri olmaya adaydır. Çoğu aday coğrafya sorularının çoğunu rahatlıkla yapmaktadır. Bu kadar doğru yapılan bir derste nasıl öne çıkabileceğinizi yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer vereceğiz.

Günümüzde yapılan her bir netin bile binlerce kişinin önüne geçirebileceği bir sınavda hiçbir dersi ihmal etmemeli her konuya dikkat ederek çalışmalısınız.

Coğrafya dersinde toplam 18 soru çıkmaktadır. Genel kültür bölümünde güzel netler yapmanız için coğrafyanız mutlaka belirli bir düzeyde olmalıdır.

KPSS COĞRAFYA SORU DAĞILIMI

Türkiye Fiziki Coğrafyası: 2002 yılından itibaren hiç soru çıkmamıştır.

Türkiye Coğrafi Konumu: 0-1 Soru

Türkiye’nin Yer Şekilleri: 3 Soru

Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü: 3-4 Soru

Türkiye’nin Beşeri Coğrafyası: 3 Soru

Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Tarım: 1-2 Soru

Hayvancılık ve Orman: 0-1 Soru

Madenler ve Enerji Kaynakları: 3 Soru

Sanayi: 1 Soru

Ticaret: 0-1 Soru

Ulaşım: 0-1 Soru

Turizm: 1 Soru

Türkiye Bölgeler Coğrafyası: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

 

Görüldüğü üzere kpss coğrafya dersinde bazı konularda soru çıkmazken bazı konularda yüksek sayıda soru çıkmaktadır. Özellikle kpss hazırlanmaya yeni başlayan öğrencilerin veya bu süreçteki öğrencilerin soru dağılımlarını analiz ederek derslere çalışması gerekmektedir.

Sizler de kpss coğrafya dersine çalışırken, tekrarlarınızı yaparken soru dağılımlarını dikkate alarak çalışmalısınız. Örneğin Türkiye Bölgeler Coğrafyası konusuna zaman ayırmanız sizin avantajınıza değil tam tersine dezavantajınıza neden olur.

Kpss lisans konuları na çalışan öğrencilerin coğrafya dersinde yaptıkları en büyük hatalardan biri coğrafya dersini genel olarak çalışıp stratejik konular dediğimiz kısımları atlamaları olmuştur. Stratejik konulara örnek olarak madenler ve enerji kaynaklarını verebiliriz. Her yıl ortalama 3 soru çıkan bu konuya öğrenciler maalesef yeterli önemi vermemekte ve sınavda yanlış yapılan konuların başında gelmektedir.

Sizler daha iyi olmak için mutlaka stratejik konulara ayrı bir önem vererek çalışmalısınız. Kpss coğrafya dersinde bu tür konuların halledilebilmesi için özellikle harita çalışmaları yapılmalıdır. Günümüzde bir çok öğrenci bireysel harita çalışmaları yapmamaktadır. Ülkemizin haritasını bizzat kendi elinizle çizerek üstüne madenleri, enerji kaynaklarını vs yazarak çalışmalı ve sık sık tekrar ederek bu konudaki bilgilerinizi güncel tutmalısınız.

 

Tüm bunları yaparken şunu hiçbir zaman unutmayın ki ilk defa sağlam bir şekilde hazırlandığınız sınavda her dersi en ince detaylarına kadar öğrenemezsiniz. Bunun bilincinde olarak hareket etmelisiniz.

Tüm Türkiye genelinde öğrencilerimizi en üst düzeye çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmek için yapmış olduğumuz çalışma sistemi hakkında buradan bilgi sahibi olabilir, yaşadığınız sıkıntıları veya öğrenmek istediklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu yazımızda kpss coğrafya soru dağılımına ve yüksek puan isteyen adaylar için tavsiyelerimize yer verdik.

Tüm adaylara başarılar dileriz…

KPSS KOÇLUĞU

DAİMA İLERİ !