KPSS 1 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI konusunda çok önemli tavsiyeler verip neler yapılması gerektiğine değineceğiz.

KPSS 1 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI

Kpss’ye bir ay kala stresiniz daha fazla artmış olabilir, daha fazla heyecan yapıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumların normal olduğunu unutmayın. Kendinizi, psikolojinizi bu süreçte sağlam tutmaya çalışın. Kendinizden ne kadar emin bir şekilde ilerlerseniz güzel sonuçlar alma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Son 1 ayın 6 aya bedel olduğunu unutmayın. Bu ay yapacağınız çalışmalar sizin kazanıp kazanmayacağınızı belirleyecektir. Son dönemlere doğru birçok öğrenci ya çalışmayı bırakmakta ya da çalışma saatlerini azaltmaktadır. Bu yüzden bu dönemde yapacağınız çalışmalar rakiplerinizin önüne geçmek için en iyi fırsattır.

Son 1 aya girdiğimizde öncelikle tüm konuları bitirmiş olmalısınız. Herhangi bir dersten herhangi bir konu eksiğiniz bulunmamalıdır.

Son bir ayın ilk haftaları tüm derslerden genel tekrar videoları izleyebilirsiniz. Youtube üzerinden güncel birçok genel tekrar videoları bulunmaktadır. Bunları izleyerek iyice toparlamalı, eksik ve önemli kısımları yeniden hatırlamalısınız. Bunu son ayın ilk haftası yapmalısınız. İlerleyen zamanlarda yapmanız daha fazla vakit kaybına neden olacaktır.

Genel tekrar videoları bittikten sonra Türkiye Geneli denemelere ağırlık vermelisiniz. Türkiye geneli denemeler her zaman sınav formatına daha yakın kalitede olmaktadır. Bu yüzden aksatmadan her gün bir tane çözmelisiniz. Türkiye geneli denemeleri yaptığınızda analizlerinizi çok iyi yapmalısınız. Denemeyi çözüp geçip veya çözümlere on dakika vakit ayırıp geçip hiçbir işe yaramayacaktır. Tek tek tüm çözümleri incelemeli, yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız sorulara özenle dikkat etmelisiniz.

Türkiye geneli denemeleri çözerken yine güncel bilgiler sorularını ayrı bir kağıda yazabilirsiniz. Sınavda gelen birkaç güncel bilgiler sorusu Türkiye geneli denemelerden gelmektedir. Bu yüzden her Türkiye geneli denemesi çözdüğünüzde mutlaka güncel soruları ayrı kağıda not alın ve sınavdan 1 gün önce yeniden gözden geçirin. Son üç gün kalıncaya kadar Türkiye geneli denemeleri çözmeye devam edebilirsiniz.

Kpss’ye 1 ay kala da en önemli nokta son haftadır. Son hafta dönem içinde tuttuğunuz defteri tekrar etmelisiniz. Özellikle son günler tarih tekrarı yapmak sınavda tarih netlerinizi +5 net oranında arttırmaktadır. Tarih, coğrafya, vatandaşlık gibi dersleri son hafta tekrar etmeniz tüm unuttuğunuz kısımları hatırlamanızı sağlayacağı gibi sınava az kaldığı için de unutmanızı engeller. Böylelikle netlerinizi arttırma ihtimaliniz çok fazla olur.

KPSS 1 AY KALA NASIL ÇALIŞILIR

Son ay özellikle uyku ve yeme içme düzeninize dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sorun oluşmaması için basit gibi gözüken bu durumları da gözden kaçırmamalısınız.

Son 3 gün soru çözmeyi, deneme çözmeyi bırakmalı ve sadece tekrarlara yoğunlaşmalısınız. Son güne kadar ders çalışabilirsiniz. Bazı uzmanların dediği gibi son hafta veya son gün ders çalışmayı bırakmak yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Son günlerde yapacağınız tekrarlar netlerinizi arttıracaktır.

 

Hayallerine, hedeflerine ulaşmana 1 ay kaldı. Hayallerine ulaşmak için 1 ay daha dişini sıkamıyorsan üzgünüm hayatında hiç bir zaman başarılı olamayacaksın.

Hala geç kalkıyorsan, hala sosyal medya da saatlerini harcıyorsan, hala youtube da saatlerce video izliyorsan sen bu süreci hiç anlamamışsın demektir.

BAŞARIYA ODAKLAN !

Başaracağına inan. Kazanacağına inan. Sürekli ya yapamazsam, ya başaramazsam, ya olmazsa diye düşünmekten vazgeç !

Başaracaksın. Ne olursa olsun başaracaksın. Şuan istediğin yerde olmayabilirsin. Şuan istediğin netlerde olmayabilirsin. Ama hala bu yarışın içindesin. Hala başarma ihtimalin var. Son 1 ay, 6 aya bedeldir. Söyle bana. Hayallerine ulaşmanı sağlayacak bu 1 ayda deli gibi çalışmanı engelleyen şey ne? 1 ay sonunda her şey bitecek ve sen hala vakit harcıyorsun.

Hayallerini rahatlığa, uykuya, dizilere mi satacaksın ?

Hedeflerini, geleceğini 1 ay için mi satacaksın?

Uzun zamandır bu an için çalışıyorsun. Kaç defa yoruldun, kaç defa bunaldın, kaç defa pes etme noktasına geldin, kaç defa gözyaşı döktün ama her seferinde ayağa kalktın. Her seferinde yeniden, yeniden o masanın başına geçtin. O zaman şimdi de sızlanmayı bırak ve sınav gününe kadar dosyanda yazanlara harfiyen uy !

Başarısız olur muyum diye düşünmeyi bırak ve bu 1 ay ne gerekiyorsa onu yap. Neler gerektiğini, neler yapman gerektiğini çok iyi biliyorsun.

Sen bizim öğrencimizsin. Seni yakından tanıyoruz. Sana bir sır daha veriyim mi? Bu 1 ay yüklenirsen hayallerine ulaşacaksın. Bu 1 ayın hakkını verirsen bir daha asla bu sürece girmeyeceksin. Bu 1 ay elinden geleni değil elinden gelenin fazlasını yaparsan BA-ŞA-RA-CAK-SIN !!

DAİMA İLERİ !

KPSS 1 AY KALA NASIL ÇALIŞILMALI yazımızın yanında bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

KPSS KOÇLUĞU online öğrenci koçluğudur. Çalışma sistemimiz kısmından detaylı bilgi alabilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubuna katılabilirsiniz.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz..